Kromě těchto dvou Norů nedokázal nikdo v dlouhé historii zimních olympiád vybojovat na jedněch hrách dvě zlata ve dvou různých disciplínách. Vůbec nikdo. (Pro zajímavost Haug v Chamonix získal i bronz ve skoku na lyžích, po padesáti letech se ale přišlo na chybu ve výpočtu bodů a o medaili posmrtně přišel.)

Proč teď připomínat dávné norské šampiony? Souvislost je jasná. Devadesát let od Sv. Mořice vtrhla na scénu Ester Ledecká a má šanci nesmazatelně se zapsat do olympijských dějin.

Jeden zápis už ostatně má, její senzační triumf v super-G šokoval doslova celý svět. Nyní však přichází na řadu její parádní disciplína snowboard.

„Krok za krokem se zlepšuje,“ řekl médiím Justin Reiter, americký trenér Ledecké. Mladá Češka kvůli úspěšnému přechodu na prkno si odepřela i středeční sjezd. Už ve čtvrtek totiž měla proběhnout kvalifikace v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Nakonec byla ale přesunuta na sobotu, kdy se koná i závod.

„Asi to tak mělo být, ale je to samozřejmě škoda. Kdyby se ovšem nepovedl super-G, vadilo by to víc,“ prohlásil lyžařský kouč Ledecké Tomáš Bank.

Ledecká tak alespoň získala dva dny navíc na přípravu. „Vyzkoušela jsem si sjezdovku. Pracujeme na přehození z lyží na snowboard,“ vzkázala přes svého manažera. Soustředí se jen na sobotní závod, nechce se nechat rozptylovat zájmem médií.

Není divu v probíhající sezoně Světového poháru vyhrála pět závodů ze šesti a je tak v paralelním obřáku nejžhavější adeptkou na zlato. Triumfem na OH by vstoupila mezi legendy.

Kvalifikace začíná v sobotu hodinu po půlnoci, závod v 6.30. Přivstanete si?

Přání o druhém zlatu. Miller říká: Ester je úžasná

Bode Miller.Hvězda. Legenda. Zlatá olympijská hrdinka. Tahle slova na vás „bafnou“ při zmínce jména Ester Ledecká. A teď zkuste hádat: co přinese sobota?

Experti předpovídají, že po lyžařské show vystoupá na nejvyšší stupínek i v její dosud silnější disciplíně. Řada soupeřek z „prkna“ se smířila s tím, že je čeká boj pouze o druhé příčky.

A v zástupu obdivovatelů neschází ani věhlasný Bode Miller. „Přál bych jí, aby získala zlato,“ uvedl komentátor televizí Eurosport a NBC.

Někdejší americký lyžař slovem doprovodí závod družstev a potom přeladí kanál na snowboard.

„Pořád nechápu, jak to dokáže kombinovat,“ řekl šestinásobný olympijský medailista. „Je úžasná. Vždyť pochází ze země, která nemá moc dobrých lyžařů ani snowboardistů,“ podotkl čtyřicetiletý sjezdař, který už dříve označil vítězství Ledecké v super-G za největší senzaci olympijské historie.

Ale zpět k paralelnímu obřímu slalomu na snowboardu. Ledecká už delší čas ničí soupeřky. Takřka neprohrává.

Němka Selina Jörgová má jasno: „Je strašně silná. Nás ostatní čeká boj o stříbro a bronz.“

Ano, při charakteristice Ledecké mají ostatní husí kůži. „Úplné monstrum,“ shrnula francouzská jezdkyně Sylvain Dufourová.

A uznání můžete slyšet i od Ramony Hofmeisterové, což je žena, jež Češku nejvíce prohání. „Tak ráda bych jí vzala zlato,“ řekla německá hvězdička.