„Saito byl pozitivně testován na acetazolamid, což je diuretikum, které může maskovat užívání zakázaných prostředků. Závodník akceptoval, že bude provizorně suspendován a opustí olympijskou vesnici,“ stojí ve zprávě CAS.

Japonec bude chtít své jméno očistit, nařčení z dopingu se brání. "Chci bojovat, abych dokázal svou nevinnost. Vím, že brát doping je špatné," vzkázal ve svém prohlášení. Vyloučení z olympiády ale přijal. Šéf japonské výpravy Jasuo Saito, hříšníkův jmenovec, na tiskové konferenci informoval, že suspendovaný rychlobruslař byl negativně testovaný 29. ledna během tréninkového kempu.

"V průběhu olympijských her neměl šanci dokázat svou nevinu. Bylo to těžké rozhodnutí, které nikdo nepřijímá rád, ale souhlasil s tím, že opustí olympijskou vesnici, aby nepůsobil problémy týmovým kolegům,“ konstatoval funkcionář.

Není bez zajímamvosti, že v japonském olympijském týmu je i Keiova sestra Hitomi. I ona závodí v short tracku. Saito, pouze 161 centimetrů vysoký sportovec, byl členem japonského rychlobruslařského týmu, který byl stříbrný na tříkilometrové trati na juniorských šampionátech 2013 a 2014.

Jihokorejské Hry jsou po dopingové stránce ostře sledované. Kvůli státem řízenému dopingu může v Pchjongčchangu startovat pouze 169 olympijských sportovců z Ruska, kteří jako prokazatelně „čistí“ dostali pozvánku od Mezinárodního olympijského výboru. Tito sportovci se na Hrách představí pod neutrální vlajkou. Pokud někdo z nich získá zlatou medaili, neuslyší ruskou hymnu.