Pod pět kruhů do Asie se vydal i letos, tentokrát jako člen realizačního týmu hokejového výběru. V Koreji by bývalý obránce rád prožil další velký turnaj se zlatou tečkou.

Vnímáte letošní olympijské hry jinak než před dvaceti lety?
Z pozice trenéra je to jiné. Nagano byl můj první reprezentační turnaj, navíc se tam tehdy sešly největší hvězdy světa. Hráči NHL do Koreje nepřiletěli, takže olympiáda ztratila punc, jaký měla poslední roky.

Co se vám vybaví, když se řekne Nagano?
Byl to neskutečný úspěch. Byl bych rád, kdybychom ho někdy zopakovali, což samozřejmě bude těžké. Byla to jedna výjimečná akce, která se povedla. Měli jsme vynikajícího brankáře. Na turnaj budeme všichni vzpomínat jen v dobrém.

Šlo o největší euforii ve vašem hokejovém životě?
Ona to byla vůbec první vítězná euforie a je pravda, že hned i největší. Na konci ročníku jsem slavil ještě titul ve Švédsku, takže celá sezona byla zlatá. Tři tituly z mistrovství světa byly taky fantastické. Ale Nagano je samozřejmě trochu výše.

Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač (vlevo) a jeho asistent Jaroslav Špaček.

Trenér hokejové reprezentace Josef Jandač (vlevo) a jeho asistent Jaroslav Špaček. Foto: ČTK/Vít Šimánek

Bylo těžké na dalších olympijských turnajích navázat na jedinečné vítězství?
Měli jsme fantastický tým i v Salt Lake City, kde jsme vypadli trochu nešťastně s Rusy ve čtvrtfinále po výsledku 0:1. Všichni jsme se posunuli v našich kariérách a hráli jsme dobrý hokej, možná lepší než v Naganu. Výsledek mě stále trošku mrzí. Kdybychom postoupili přes čtvrtfinále, mohli jsme Nagano zopakovat.

Když v televizi běžely záznamy Nagana, bylo vidět, jak rozhodčí pouštěli hru. Změnil se hokej hodně od té doby?
Stejně jako všechno ostatní. Tehdy byl jenom jeden hlavní sudí. Nechával hru plynout, všechno bylo na něm. Hráči se respektovali a prostě se jelo. Pískaly se jen obrovské fauly. Měl jsem štěstí, že jsem mohl nastupovat v hokeji starším i moderním.

Který vám seděl více?
Možná ten starší. V NHL přišly změny po stávce v sezoně 2004/05. Nemohlo se vůbec hákovat, jen se bruslilo. Takový hokej se mi příliš nelíbí.

Z naganského výběru hraje už jen Jaromír Jágr. Dalo se tušit, že právě on vydrží nejdéle?
Jarda má jednu velkou přednost. Stará se o své tělo, má ho rád. Dokáže ze sebe vytáhnout to nejlepší. Klidně může hrát do padesáti. Nemá žádné starosti. Má přítelkyni a tím to pro něj hasne. Hokej je pro něj vším, to je strašně důležité.