„Cítím velkou zodpovědnost, nikoliv za Rusko, ale za Jižní Koreu,“ uvedl před pár dny Timofej Lapšin. Tenhle ruský biatlonista odešel ze své vlasti, aby se mohl věnovat sportu, který umí. A vězte, že nabídka ze Soulu nešla odmítnout.

Má to prostý důvod.

Korejci se chlubí řadou skvělých rychlobruslařů, ale v jiných sportech zaostávají. A krach (nedejbože neúčast) to by byla špatná reklama domácí olympiády. A proto funkcionáři hledali posily. 

Našli je, s Lapšinem imigrovalo dvacet sportovců. Tři biatlonisté, sáňkařka z Německa, krasobruslař ze Spojených států… A spousta hokejistů a hokejistek.

Jen pro srovnání: na minulé olympiádě měla Jižní Korea pouze jediného naturalizovaného sportovce.

Asi i proto část veřejnosti reagovala s despektem. „Je to proti olympijské myšlence,“ sdělil profesor Roger Park z korejské univerzity Hanjang. „Pokud jsou tu jen kvůli hrám a zase odejdou, tak k čemu nám to bude?“

Osm nových reprezentantů alespoň o Jižní Koreji vědělo od předků. Magnus Kim (alias Magnus Bö) má norského otce, akrobatickou lyžařku Lee Mee Hjunovou (či Jackie Klingovou) kdysi adoptovala americká rodina.

A ti další? Pište si, že některé uvidíte. Třeba v hokeji. Češi totiž vyzvou Koreu a její mužstvo je složené ze sedmi borců z Ameriky a Kanady. „Takový je trend,“ podotkl kouč Jim Paek, jenž neopomněl zmínit rekord Itálie. Na olympiádu v Turíně získala 11 cizinců.

Ano, i tohle je jeden z fenoménů současného sportu (stačí se podívat se asijské přeběhlíky ve stolním tenisu jsou mnohem lepší než Evropané, avšak v nabité domácí reprezentaci prostě není místo).

„Je to každého volba, ale já bych jinou zemi reprezentovat nechtěl,“ zmínil český sdruženář Tomáš Portyk. „Neměnila bych,“ dodala rychlobruslařka Michaela Sejpalová.

Pravidla to každopádně umožňují. Ač Mezinárodní olympijský výbor podmiňuje přestupy tříletou lhůtou, občas udělí výjimku (musí souhlasit obě země a sportovní federace). I díky tomu si český pas vyběhala Kanaďanka Cortney Mansourová (tvoří krasobruslařský pár s Michalem Češkou).

A právě ve stejném sportu existuje celkem čerstvý případ, kdy Čech zamířil do ciziny. Ondřej Hotárek jezdí od roku 2010 za Itálii. Naštěstí ho moc dalších sportovců nenásleduje. 

„Přiznávám, že jsem o tom rovněž přemýšlela. Ale dělalo by mi problémy opustit Česko,“ řekla Karolína Erbanová, která se připravuje v Nizozemsku.

Co ještě vyplynulo z průzkumu Deníku mezi sportovci? Hlavně to, že Češi jsou tolerantní a pro přestupy mají pochopení.

Sportovní 'přeběhlíci'

Sestry v akci. Hrají hokej, ale každá za jinou zemi
Existují sportovní příběhy, po nichž Hollywood skočí jako tygr po mase. Bobisté z Jamajky, rivalové ve formuli, boxeři. A je možné, že i následující olympijské hry v Pchjong-čchangu budou inspirovat filmaře. Třeba nevídanou historkou v ledním hokeji.
Základ scénáře je jasný: Hannah Brandtová oblékne v ženském turnaji reprezentační dres Ameriky. Její sestra Marissa Brandtová bude hájit barvy Koreje.

„Je to bláznivé,“ shodly se mladé hokejistky. Ale pozor, neberte to jako „přeběhlictví“.

Marissa byla adoptována rodinou ve Spojených státech jako miminko, když jí byly čtyři měsíce. Krátce nato dostala sestru rodičům (dlouho snažícím se o dítě) se narodila dcera Hannah.

Vyrůstaly bok po boku, spolu začaly dělat krasobruslení, pak se vrhly na hokej. Časem se však ukázalo, že Hannah je lepší v elitní lize byla draftována jako číslo 2.

Cesty se rozdělily, aby se zase setkaly. Byť trochu jinak. Budou na jedné olympiádě. „O tom jsem vážně ani nesnila,“ podotkla Marissa, jež ale vyslovila ještě jedno přání. Díky olympijskému startu by chtěla poznat mámu. „Ráda bych ji našla, ale vím, že to bude těžké,“ řekla žena, kterou na dresu poznáte podle jména Park Yoon-Jung. „To je jediné, co vím o své minulosti,“ poznamenala.

Ale zpět k hokejce. Není moc reálné, že by se sestry potkaly přímo na ledě.

Korea (spojené výběry Jižní a Severní Koreje) je totiž v jiné skupině než Amerika. A domácí výběr zřejmě dál nepostoupí.

„Myslím si, že i tak to bude pro ségru úžasný zážitek. Jít na slavnostní zahájení je snem každého sportovce,“ řekla Hannah.

Jedna perlička na závěr: obě loni slavily zlato: jen Amerika triumfovala na nejvyšší úrovní, Korea v druhé divizi.