Ruský výběr byl od začátku o něco aktivnější, ale brankář Aus Den Birken svůj tým několikrát podržel. Kapituloval až v době, kdy už se zdálo, že se půjde do šaten za bezbrankového stavu. Jeho spoluhráči totiž udělali chybu, kterou půl vteřiny před sirénou potrestal přesnou dělovkou obránce Vojnov.

Německá odpověď přišla přesně v polovině zápasu, kdy se po rychlém protiútoku prosadil Schütz.

Velký boj gradoval ve třetí části a oba celky se snažily hlavně neudělat chybu. Šest a půl minuty před koncem vrátil Rusku vedení Gusev a vypadalo to, že ruský tým má nakročeno k zlatu. Vedení mu ovšem vydrželo jen 10 vteřin, chybu v obraně potrestal úplně volný Kahun. A aby toho nebylo málo, tři minuty do závěrečné sirény strhnul vedení na německou stranu Müller. 

Už to vypadalo, že Němci dokráčí ke zlatu, protože když do konce chyběly dvě minuty, vyloučil rozhodčí jednoho z ruských hráčů. Trenér OSR ovšem odvolal gólmana a v čase 59:04 dokázal Gusev srovnat!

Zlatý gól přinesla desátá minuta prodloužení. Rusové hráli přesilovku, Dacjuk nejprve trefil břevno a vzápětí o tom, že Rusko vyhraje po 26 letech olympijský hokejový turnaj, rozhodl Kaprizov.

Olympijští sportovci z Ruska - Německo 4:3 po prodloužení
Branky:
20. Vojnov (Gusev, Kaprizov), 54. Gusev (Kaprizov), 60. Gusev (Zub, Kaprizov), 70. Kaprizov (Gusev, Vojnov) – 30. Schütz (Macek,Hager), 54. Kahun (Mauer, Ehliz), 57. J. Müller (Ehliz,Hördler)

OSR: Košečkin – Gavrikov, Vojnov, Kiselevič, Nestěrov, Zub, Zubarev, Jakovlev – Andronov, Kalinin, Kovalčuk – Dacjuk, Kaprizov, Gusev - Širokov, Prochorkin, Barabanov – Tělegin, Mozjakin, Grigorenko – Kablukov.
Německo: Aus den Birken – Boyle, Ehrhoff, J. Müller, Y. Seidenberg, Hördler, M. Müller, Krupp – Macek, Goc, Noebels – Reimer, Hager, Schütz - Kink, Mauer, Kahun – Plachta, Ehliz, Fauser – Wolf.