„Ego musí jít stranou, všichni musíme táhnout za jeden provaz,“ říká první jmenovaný, gólman ruského Čeljabinsku. Francouz už byl čtyřikrát na mistrovství světa, na olympiádu však poletí poprvé.

Už máte olympiádu v hlavě? Co od ní čekáte?

Myslím na ni už od nominace, moc se těším. Představuji si týmový úspěch. Byl bych rád, kdybych chytal, ale jestli budu na střídačce a uspějeme, budu šťastný úplně stejně.

S Dominikem Furchem se tedy nevnímáte jako konkurence?

Tak by to mělo v nároďáku být. Ego musí jít stranou, všichni musíme táhnout za jeden provaz. S Dominem se známe dlouho, umíme se podpořit.

Je pro vás start na olympijských hrách splněným snem?

Všechny olympiády jsem sledoval, jde o hokejový svátek. Když jsem byl úplně malý, tak jsem o tom snil. Hokej jsem začal hrát kvůli Naganu. V roce 2014 už jsem chytal v Litvínově, ale nenapadlo mě, že bych se na hry jednou mohl podívat.

V Čeljabinsku jste začátkem sezony moc nenastupoval, pak se vaše situace změnila. Co se stalo?

Úplně se otočila. Nastavilo se pravidlo, že se budeme střídat po prohraném zápase, a já měl to štěstí, že se mi povedlo udělat vítězné šňůry. Ke konci jsem chytal skoro všechno.

Musel jste si dupnout?

Ne, vůbec. Záleželo hlavně na tom, aby se dělaly body, když jsem šel do brány. O to byla moje pozice pevnější.

Před olympijským turnajem vás čeká dvoutýdenní pauza. Je to pro gólmana potíž?

Zápas je specifická věc, hlavně po mentální stránce. Na tréninku dostanete gól a může vás to štvát, ale nemá to takovou váhu. Pauza je nepříjemná, ale pro všechny stejná. Alespoň si trochu odpočine hlava. A fyzicky je trénink dostatečnou náhradou.

Sníží se podle vás kvalita olympijského turnaje neúčastí hráčů z NHL?

Stále tam budou hráči, kteří v NHL nastupovali. Turnaj bude mít vysokou úroveň.

Jak olympiádu vnímají v Rusku?

Jde pro ně o šanci. Vědí to, cítí to. Bude záležet, jak se turnaj vyvine. Jedna věc je, jak sestavy vypadají na papíře, ale rozhodne se na ledě. Rusové určitě budou k poražení.

Co říkáte na to, že ruská nominace se skládá z hráčů pouze tří klubů, hlavně Petrohradu a CSKA Moskva?

Je to úsměvné, ale oni to dopředu plánovali. Stahovali si hráče, směřovali vše k olympiádě. Například celá lajna, která loni hrála za Novosibirsk, je teď v CSKA. Určitě není na škodu, že spolu hrají celý rok.

A co fakt, že smí nastoupit jen pod neutrální vlajkou?

Pro ně se nic nemění. Berou to jako ústupek, ale jedou tam jako ruská sborná. Říkali, že si budou sami zpívat hymnu. Může je to víc stmelit.