Abyste byli v obraze: jde o české sportovce v letních disciplínách. Ač už se sice připravují na sezonu (nebo dokonce již závodí/hrají), všichni budou sledovat, jak si povede „zimní směna“.

I když bude přímé přenosy možné sledovat hlavně v nočních či dopoledních hodinách, nenechají si známí reprezentanti pokud jim to tréninkový proces dovolí olympijská vystoupení svých kolegů a kamarádů ujít.

Hokej, biatlon, rychlobruslení, lyžařské disciplíny a také boby to jsou odvětví, která budou nejvíc zajímat. Dokládá to i oslovená tenistka Petra Kvitová.

„Nejvíc se těším na hokej. To je můj zimní sport, v nominaci jsou mí dva velcí fanoušci, a tak jim podporu oplatím. Když to půjde, budu sledovat všechny naše zápasy,“ vypráví dvojnásobná wimbledonská vítězka. „Jinak bude záležet na mém programu a na časovém posunu, ale budu se snažit vidět i Martinu Sáblíkovou a biatlonisty,“ líčí bronzová z olympijské dvouhry v Riu.

Před dvěma roky v Brazílii získal jediné české zlato judista Lukáš Krpálek. I pro něj bude sportem číslo jedna hokej. „Díval jsem se na něj už jako dítě a pořád mě baví. Na olympijské závody se vždy rád dívám, a když půjdou do akce čeští sportovci, rád si přivstanu. Mám mezi nimi řadu kamarádů, a tak jim budu pěkně držet palce,“ přiznává nejslavnější český judista historie.

Na přenosy se těší i trojnásobná olympijská medailistka Barbora Špotáková. „Na domě máme nově satelit, takže budu olympiádu sledovat ještě víc než obvykle. Ráda se dívám na sjezdové lyžování. Akorát nechápu, že holky nemají při sjezdu strach. To, jak to tam pouští dolů, mi přijde až neuvěřitelné…“ kroutí hlavou světová rekordmanka v hodu oštěpem.

Zajímavý vzkaz má pro Ester Ledeckou. Kombinaci lyžování a snowboardu sice chválí, ale v této univerzálnosti spatřuje i úskalí. „Ač je ještě mladá a má hodně energie, napadlo mě, že by měla víc odpočívat. Střídá lyže a prkno a odpočinek je strašně důležitý. Hlavně před olympiádou,“ míní atletka, která se v létě stane podruhé matkou.

Její kolega z reprezentace Petr Svoboda je zvědavý na závody bobistů, a to nejen kvůli svému oblíbenému filmu Kokosy na sněhu.

„Boby jsou sport, jímž mě někteří lidé straší. Prý u něj skončím… Jsem zvědavý, jak se kluci zlepšili, když tam dostali čtyři posádky. Budu jim fandit, budu fakt poctivý fanoušek, akorát nesmím moc ponocovat, abych byl ráno na tréninku fit,“ přemítá překážkář.

Náklonnost k bobům není náhodná. Ani ony řeči. Kdysi neprozřetelně ohlásil, že do ledového koryta přestoupí.

„Bylo to myšleno tak, že když mi atletika nepůjde, tak to zkusím. A najednou se mi na dráze začalo víc dařit. Bobová budoucnost je zatím otevřená, ale překážky mají momentálně přednost. Uvidíme. Třeba by to s boby mohlo vyjít na další olympiádě,“ usmívá se závodník, jenž pod olympijskými kruhy startoval zatím dvakrát.

Rychlostní kanoista Martin Fuksa bude v době konání zimní olympiády na soustředění v Portugalsku. „Stejné to bylo i před čtyřmi roky, ale teď to bude vzhledem časovému posunu horší na sledování. Spíš se pokusím dívat na záznamy, protože nemůžu vstávat ve tři ráno,“ podotýká,

Také mistr světa z Milána a Račic (pátý z her v Riu) ukázal, že má přehled za největší favoritku považuje Ledeckou. Avšak stejně jako většina, i on se těší hlavně na hokej. Z prostého důvodu: „Jako malý jsem ho hrával, tak si určitě nenechám ujít naše zápasy.“

Bude „letní směna“ slavit?