Náročný proces s nejasným výsledkem jim nedal spát. Olympijskou účast měli sice zajištěnou díky výsledkům na ledě už od podzimu. Definitivní razítko za celou ságou však přišlo až v půlce prosince, a to na nový český pas pro Cortney Mansourovou. Cestě do Koreje už nic nebránilo.

„Bylo to stresující. Připravovali jsme se na olympiádu, plánovali si podle ní program, ale stále jsme nevěděli, na čem jsme. Je úžasné, že mohu reprezentovat Česko,“ rozplývá se drobná dívka a děkuje Janu Šťovíčkovi, který byl důležitou spojkou k získání občanství. Jeho jméno je ve sportovním světě známé. Tento právník hájil například cyklistu Romana Kreuzigera v kauze biologického pasu a také bojoval za účast Martiny Sáblíkové na hrách v Riu.

Podepsané brusle

Novopečenou českou krasobruslařku zaskočila jen nová podoba jejího jména. „Mysleli jsme, že zůstane Mansour, ale v pase jí to počeštili. To bylo trochu překvapení,“ vypráví její parťák.

Taková maličká změna už je však jen drobnou obětí při cestě za splněním snu. Kanadská rodačka před osmi lety sledovala domácí hry ve Vancouveru ještě jako fanynka podporující svou spolubydlící, která se jich přímo účastnila, a na brusle si nechávala podepisovat olympioniky. Nyní se role obrátily.

„Na stadionu nám uspořádali party před odletem. Dávali jsme autogramy malým dětem a já vzpomínala, jak to ještě před pár lety bylo naopak. Tak snad se dočkají i ti, kterým jsme se podepisovali my,“ culí se Mansourová, která si už potykala i s češtinou.

„Je to náročný jazyk, ale nějaké fráze jsem se naučila,“ říká a Češka jí pobízí: „Řekni svou oblíbenou tramvajovou zástavku.“ Cortney s roztomilým přízvukem zahlásí: „Divadlo na Fidlovačce,“ a přidává i další slovíčka. „Doleva, doprava. Jeden čaj, prosím. Ty seš hezký. Já jsem hezká,“ povídá s úsměvem nejmenší členka olympijské výpravy.

Tři pasy jako agentka

Sbírka pasů třiadvacetileté krasobruslařky se po získání toho českého rozrostla na číslo tři. Vlastní také kanadský a americký. „Vždycky s ní na letišti vtipkuji, že je jak tajný agent,“ směje se její partner.

Tato dvojička bere všechno s úsměvem a ráda se špičkuje. Třeba na téma hokej. Cortney přiznává, že jako Kanaďanka ho samozřejmě sleduje, ale k nejoblíbenějším sportům prý nepatří. „To tady nemůžeš říkat,“ varuje ji Češka.

Další dilema je, komu by 155 centimetrů měřící Mansourová fandila při střetu „jejích“ zemí. „Samozřejmě Česku,“ neváhá. O dva roky starší parťák ji však škádlí: „Myslím, že ti to nikdo neuvěří.“

Multikulturní spolupráci ještě podtrhuje mezinárodní tým, který se o dvojici stará. V jeho čele je Igor Špilband. Persona, pod jejíž taktovkou trénovalo několik párů, které se nyní mohou titulovat přívlastky olympijští vítězové či mistři Evropy.

Olympijská výzva

Ruský expert a zázemí v americkém městě Novi. To jsou ingredience, které vynesly česko-kanadskou dvojici nahoru. Pětiletý sportovní vztah Češky s Mansourovou zažije za dva týdny vyvrcholení.

Na nedávném evropském šampionátu nezvládla dvojice postoupit do druhé části programu. Za tím však stálo zvláštní známkování rozhodčích, které kritizoval i bývalý krasobruslař Tomáš Verner. Nyní přichází další šance ukázat světu, co umí.

„Základ je uspět v krátkém programu. Ve volných tancích se můžeme poměřovat s ostatními,“ hlásí sebevědomě Michal Češka.

Stane se sympatická dvojice objevem olympijských her v Koreji?