Poprvé v historii se konal slavnostní nástup na stadionu, na němž se později nebude sportovat, pořadatelé jej postavili pouze pro účely zahajovací a závěrečné show. Na jeho plochu postupně nastoupilo 92 výprav, což je rekordní číslo. 

Do Koreje se olympiáda vrací po třiceti letech. V roce 1988 hostil Soul letní olympijské hry.

Deník se zúčastní olympijských festivalů
Pojďte na Olympijský festival! Kupte si sobotní Deník s volnou vstupenkou

Českou výpravu přivedla dnes na stadion pro 35 tisíc diváků vlajkonoška Eva Samková, za níž šlo zhruba padesát sportovců z celového počtu 93. "Je to pro mě ohromná čest," řekla 24letá rodačka z Vrchlabí.

Chyběli totiž hokejisté, kteří jsou momentálně několik stovek kilometrů daleko a připravují se na svůj turnaj. A také biatlonistky, které startují o víkendu. Slavnostní ceremoniál oželela i rychlobruslařka Martina Sáblíková. Českou hvězdu čeká už v sobotu závod na 3000 metrů.

Českou vlajkonoškou na slavnostním zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu byla Eva Samková.Zdroj: ČTK/AP/Sean Haffey

Českou vlajkonoškou na slavnostním zahájení ZOH v Pchjongčchangu byla Eva Samková. Foto: ČTK/AP/Sean Haffey

Jako první země nastoupila tradičně výprava z Řecka, a to na počest toho, že právě v této zemi olympijské hry vznikly. Nástupy jednotlivých zemí jdou vždy podle abecedy pořadatelské země a tak přišla Česká republika na řadu až ve druhé polovině. Jako poslední pak za hlasitého potlesku nastoupili pod jednotnou vlajkou sportovci Jižní i Severní Koreji, na důkaz společného přátelství.

Na nástupu nechyběli ani Rusové, ti ovšem nastoupili pod neutrální vlajkou s označením Olympijští sportovci z Ruska.

Český dům se otevřel sportovcům i veřejnosti.
Na olympiádě otevřeli Český dům. Přišel i slovenský prezident Kiska

Atmosféru zimních her poprvé ve své historii okusí šestice zemí - Ekvádor, Eritrea, Kosovo, Malajsie, Nigérie a Singapur.

„Běhěm následujích dnů se na vás bude dívat celý svět jako na zdroj inspirace. Budete nás inspirovat tím, že budete respekovat fair play a zůstanete čistí," vzkázal sportovcům předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Po nástupu zemí, slavnostním programu, projevech, oznámení, že hry byly zahájeny z úst korejského prezidenta Mun Če-Ina, vztyčení olympijské vlajky a složení olympijského slibu, pak přišel nejočekávanější moment - zapálení olympijského ohně. O to se postarala korejská krasobruslařka Kim Ju-na, jedna z nejúspěšnějších sportovkyň v historii své země.

V průběhu 17 dní zimních her se představí celkem 93 tuzemských reprezentantů. Kromě Samkové patří mezi největší česká želízka další obhájkyně zlata ze Soči Sáblíková či snowboardistka Ester Ledecká. A i když do Pchjongčchangu neodcestovala kvůli zranění Gabriela Koukalová, nejsou ani biatlonisté považováni za outsidery. Bez šance nejsou ani při absenci hvězd z NHL hokejisté.

Poprvé v historii zimních OH se rozdá více než sto sad medailí. Dosáhnou Češi na některou z nich?

Předseda ČOV Jiří Kejval.
Jiří Kejval se stal členem MOV. Díky britské princezně a jako šestý Čech