Jak se vám líbí Olympijský festival v Brně?

Myšlenka je skvělá, rozšířená a uvažují o ní i jiné státy. Český olympijský výbor na tom pracuje, aby se rozšířila také do ostatních zemí. Báječná akce. Před čtyřmi lety jsem se byl podívat v Praze, kde vyrostl olympijský park na Letné. Krásné, stejně tak i nyní v Brně.

Dráha, která je na brněnském výstavišti, splňuje všechny parametry pro profesionální utkání curlingu?

Určitě. Splňuje dané rozměry a co se týká kvality ledu, bude velmi blízko. Dělal ji velmi kvalitní ledař. Na první pohled není vidět rozdíl mezi touto dráhou a závodní.

V čem je fyzicky náročný curling a co vás k němu nejvíc poutá?

Je to náročný sport na fyzičku. Nezdá se to, ale při metení jde člověk občas hodně na dno sil. Zásadní je soustředění, udržet nervy při nějakých rozhodujících momentech, kdy je potřeba trefit všechno, nebo nic. Krásná je tradice a gentlemanství, říká se tomu duch curlingu. Hráči se k sobě chovají slušně a příjemně. Jde hlavně o fair play.

Už přebolelo zklamání z rozhodujícího kvalifikačního utkání o postup na zimní olympijské hry v Koreji, kdy jste doma v prosinci padli s Dánskem 2:4?

Možná to přemrzí, až skončí olympiáda, zatím mě prohra hodně mrzí a kluky z týmu určitě taky. Svrbění začne se startem soutěží curlerů. Budu navíc spolukomentovat v televizi přenosy play-off mužské části.

Komu nejvíc věříte na triumf?

V mužích určitě Kanada a Švédsko, rozdají si to.

Chystáte se po sezoně ukončit kariéru, z jakého důvodu jste se tak rozhodl?

Patnáct let v reprezentaci je dlouhá doba, za kterou jsem měl spoustu krásných zážitků a emocí. Na druhé straně člověk musí umět říct, kdy to stačí a kdy je čas věnovat se rodině. Nechat další generaci, aby si urvala místo na slunci. Věřím, že máme mladé talentované hráče, kteří mají šanci to dotáhnout hodně daleko.

Jaký bude váš život po kariéře?

Rodinný. Ale budu se i věnovat tomu, aby někdo z týmů postoupil na olympiádu a vrátili jsme se na světovou úroveň. Věřím, že hráči, kterým je dnes kolem dvaceti pětadvaceti let, to dají.

Láká vás hodně zkusit si trenéřinu?

Chci pracovat s juniory, máme středisko vrcholového sportu. Budu trénovat a částečně jsem jednal s trenérem reprezentačních týmů o spolupráci. Až skončí sezona, vše nějakým způsobem domluvíme.

Dlouho jste hrál za třináctinásobného českého šampiona Sem Tam Brno. Jste pražský rodák, takže co vás přivedlo do Brna?

V Brně curling vznikl dávno. Na Gymnáziu Matyáše Lercha se založil 1. CK Brno v devadesátých letech. Pedagogové z gymplu začali provozovat klub a s bráchou Martinem jsme sem jezdili dělat na led na mistrovství republiky mixů, což byl v té době jediný výjezdní turnaj mimo Prahu. Pomáhali jsme s organizací a nakonec jsme se taky dohodli, že za ně budeme hrát. A prostě Brno jede.