„Doufám, že góly jsme si ušetřili na zápasy na olympiádě. Ještě je čas doladit detaily hry,“ odfoukl český maskovaný muž, jehož chlebodárcem je ruský Traktor Čeljabinsk. Francouz, mistr české extraligy ze sezóny 2014/2015, podle plánu trenéra Jandače přepustil místo v polovině utkání Dominikovi Furchovi.

Ten ale z prvních střel dostal dvě branky, které se později ukázaly jako rozhodující.  Český národní výběr se prosadit nedokázal, skóre už se neměnilo. „Finové jsou známí svou defenzivou. Když se dostanou do vedení, dokážou to zavřít. Hráli chytrý hokej, ke konci to kontrolovali, pak je těžké se prosadit,“ konstatoval Francouz pro Radiožurnál.

Furch byl pochopitelně po skončení zápasu zkroušený, první střelu, která na něj šla, ještě vyrazil, Enlundovu dorážku ale už zpacifikovat nedokázal. „Je nepříjemné jít do rozjetého zápasu, ale stal se bohužel ten nejhorší začátek, když z první šance dali gól. Nic příjemného,“ svěřil se střídající brankář se svými pocity.

Kdo bude nakonec českou brankářskou jedničkou? Pomohl nedělní souboj trenérům v jejich rozhodování? „Trenéři už nějaký plán mají, ještě nás s ním ale neseznámili. Nespekuluju o tom, čekáme, až nám to oznámí. Samozřejmě, že bych chtěl chytat já, je to moje práce,“ tvrdí Francouz.

Poměrně vyrovnaný duel, ve kterém ale českému národnímu týmu nepřálo štěstí v koncovce, zhodnotil i kouč Josef Jandač. „V první třetině jsme vypadali herně dobře, ale neměli jsme patřičný tlak do brány. Dneska ten zápas nebyl v ofenzívě tak důsledný, nešli jsme do předbrankového prostoru. To musíme do příštího zápasu změnit.“

Pokud Jandačovi svěřenci chtějí ve čtvrtek v úvodním duelu proti domácí Koreji uspět, musí změnit také přesilové hry. Ty jim v Soulu vůbec nešly. Potěšitelné ale je, že zvládali hru v oslabení. Právě časté vylučování v poslední periodě je proti Finsku stálo lepší výsledek. „Když jsme měli honit výsledek, tak jsme byli čtyřikrát venku, a to se těžko otáčí,“ uvědomuje si Jandač.