Jenže skutečnost se má trochu jinak. Silná generace, která na zimních hrách sbírala úspěchy, pomalu, ale jistě odchází. Martina Sáblíková sice nevyloučila svou možnou účast v Pekingu, mladší konkurentky však už českou rychlobruslařskou královnu dohnaly.

Biatlon? Tradiční opory jako Ondřej Moravec, Veronika Vítková či Gabriela Koukalová stále válí (jsou-li tedy zdravé), za čtyři roky však může být všechno jinak. Nová generace ale nastupuje dokáže převzít štafetový kolík od tolik úspěšných předchůdců?

Právě rychlobruslařký a biatlonový tým stojí za většinou cenných kovů z posledních dvou zimních olympiád. Zkusme si tedy odpovědět na otázku, zda se v něm rýsují budoucí medailové naděje pro Peking. A co další disciplíny? Produkují budoucí hvězdy?

UNIVERZÁLKA NA OVÁLU

„Nevím, jestli můžu říkat, že jsem naděje pro Peking. Ještě tomu nevěřím. Uvidíme, jak budu pokračovat dál,“ skromně se zardívala rychlobruslařka Nikola Zdráhalová, když v Koreji skončila osmá v závodu s hromadným startem.

„Jde o skvělý výsledek. Byla na první olympiádě a hned ukázala, jaký v ní dřímá talent,“ řekl pro Deník trenér Petr Novák, jenž vytvořil stroj na medaile jménem Sáblíková.

Může být jednadvacetiletá Zdráhalová podobně úspěšná? Podle Nováka ano velkou zbraní Zdráhalové je především její univerzálnost, dokáže obstát skoro na všech tratích. A v Pekingu už by to na některé z nich mohlo cinknout.

PUŠKA S JEDNOROŽCI

Z biatlonové party si v Pchjongčchangu odbyla premiéru Markéta Davidová. Ve sprintu skončila na výborném patnáctém místě, svůj talent potvrdila také 18. příčkou v závodě s hromadným startem. V 21 letech má všechno před sebou. Kdekdo jí prorokuje, že se vydá ve stopách Koukalové.

Už v Pekingu? „Čtyři roky jsou strašně dlouhá doba,“ uvědomuje si Davidová, jejíž malorážku zdobí obrázky jednorožců. I tím v Koreji zaujala přelétavou pozornost světových médií.

Fakt je, že debut na olympijských hrách je specifická věc. Monstrózní mumraj pod pěti kruhy může se sportovcem, který něco takového prožívá poprvé v životě, docela zamávat. Vždyť ani zlaté hvězdy jako Sáblíková či Ledecká na svých prvních olympiádách medaile nezískaly.

SBÍRÁNÍ ZKUŠENOSTÍ

Klíčovou roli zkušeností zdůrazňuje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Viděl jsem to třeba u našich sjezdařů, co s nimi atmosféra udělala. Nebyli schopni zopakovat výsledky, které zajeli předtím v sezoně,“ řekl Kejval na dotaz Deníku.

„Z našich 95 sportovců na hrách jen několik bojovalo o medaile. Většina byla mladá. Sbírali zkušenosti, které jim mohou brzy pomoct,“ dodal šéf tuzemských olympioniků.

Jeden příklad za všechny? Teprve v sedmnácti letech okusila sladkost i hořkost olympiády běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková. Mladičká debutantka mezi dospělou elitou určitě nezklamala, přitom na startu patnáctky se bála, že doběhne poslední.

„Zaslechl jsem spoustu řečí, jestli má v tomhle věku vůbec jet. Bára ale porazila řadu skvělých závodnic a dopadla výborně. Myslím, že jednou může klidně jít o nástupnici Kateřiny Neumannové, která si ji tak trošku hlídá a pomáhá jí v kariéře,“ řekl Kejval.

TEENAGEŘI NA LEDĚ

Velkou budoucnost Kejval prorokuje také krasobruslařskému páru Anna Dušková, Martin Bidař. Juniorští mistři světa překvapili sami sebe postupem do volných jízd a celkovým 14. místem.

„Bylo super se zastavit a rozhlédnout kolem sebe, ucítit tu atmosféru. Snad nešlo o naši poslední olympiádu,“ uvedl Bidař pro Radiožurnál. Duškové je teprve osmnáct let, jejímu partnerovi bylo minulý týden devatenáct.

Oba potěšili i šéfa ČOV. „Zaznamenali skvělý výsledek, přitom Anička se krátce před hrami zranila a nemohla trénovat,“ řekl Kejval.

Naděje tu tedy jsou. Zazáří za čtyři roky?