Podle šéfa ČOV je zisk dvou zlatých ve dvou různých disciplínách ojedinělý počin a největší událostí pro český sport od dob, kdy závodila legendární gymnastka Věra Čáslavská. Největší postava české olympijské historie získala v letech 1960 až 1968 sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile na olympijských hrách v Římě, Tokiu a Mexiku.

„Je to věc, která obletí světové noviny. Už teď se předhánějí v superlativech na adresu Ester,“ upozornil. „Tohle překračuje české hranice, Ester dokázala něco famózního, co moderní olympiády nezažily. Opravdu si myslím, že je to největší věc od doby Věry Čáslavské. Těžko mě napadá jiné srovnání," řekl  Kejval novinářům.

Za legendu však mladou snowboardistku (nebo lyžařku?) nechtěl označit. „Já bych tím slovem šetřil, bude jí teprve třiadvacet. Ale to, co se jí teď povedlo, se naposledy povedlo tuším před devadesáti lety. V moderních olympijských hrách se to nepovedlo nikomu,“ dodal.

David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která Ester Ledeckou zastupuje, také přispěchal s gratulací. „Ester veze z olympiády dvě zlaté medaile, což už samo o sobě je neskutečný úspěch. A že je to ze dvou zimních sportů, tak to už je něco naprosto unikátního, co historie olympijských her nepamatuje. Věřili jsme, že se takové chvíle dočkáme, kvůli takovým momentům tuhle práci děláme,“ komentoval průlom Ledecké do historie Her.

Už zároveň myslel na nejbližší budoucnost. „Už před olympiádou jsme ve spojitosti s Ester mluvili o tom, že jí chceme přinést velkou globální smlouvu, k čemuž se teď blížíme. Víme, co chceme ve spolupráci s Ester dosáhnout a doufáme, že přepíšeme knihy sportovního marketingu v kapitolách o využití osobnostních práv sportovce. Zároveň budeme tlačit na změnu systému financování talentovaných sportovců v Česku, který podle nás není funkční. Ester Ledecká, ale třeba i Martina Sáblíková a další sportovci museli jít vlastní cestou, aby se dostali až na olympijská pódia. Právě ve chvílích úspěchů je důležité myslet na budoucnost v širším kontextu,“ přidal podnět do diskuse.

Czech Team