Na pravou olympijskou atmosféru si ovšem hokejisté ještě počkají. Zatím trénují v chladném areálu Korejské univerzity v Soulu, kde také v neděli sehrají poslední (a zároveň jediný) přípravný duel proti Finsku. Až pak odcestují přímo do dějiště her.

Právě kvůli pobytu v korejské metropoli vynechají účast na slavnostním zahajovacím ceremoniálu. Ten je na programu již zítra.

„Chtěli jsme se zúčastnit, ale trenéři to nepovolili, protože máme soustředění v Soulu. Cestou bychom ztratili skoro tři čtvrtě dne. Musíme tak udělat medaili, abychom se dostali alespoň na ukončení her,“ řekl Deníku útočník Michal Řepík.

Mužstvo teď má za úkol se sehrát. Pro nácvik přesilovek nebo hry v oslabení je kompletní sestava klíčová.

„Většina týmů letěla s předstihem jako my. Můžete se pomalu sehrát a zvyknout si na sebe. Do Pchjongčchangu se přemísťujeme až 12. února,“ popsal Řepík.

Někteří hráči o tom mluví jen v náznacích, jiní jsou otevřenější. Shodnou se ale na tom, že cílem je zisk olympijské medaile. Neúčast hvězd z NHL bude mít na podobu a výsledky turnaje určitě vliv. Otázka je, jak velký.

Šance na medaili jsou otevřené

„Je mi líto kluků z NHL, protože jsem to zažil z druhé strany, když jsem nastupoval v zámoří a na olympiádu se těšil. Každý na ni chce, protože se potkají nejlepší hráči světa. Na druhou stranu život jde dál a turnaj je pro nás možná prestižnější, otvírá se před námi větší šance,“ usmíval se kapitán Martin Erat.

Češi se v základní skupině utkají s Jižní Koreou, Švýcarskem a Kanadou, jejíž síla je vzhledem k nucené absenci nejlepších hráčů obestřena tajemstvím.

Jak to vidí olympijský debutant Řepík? „Korea je houževnatý soupeř, ale měli bychom je porazit a trochu se uklidnit do dalších bojů. Kanadu jsme porazili na turnaji v Rusku a týmy budou na olympiádě skoro stejné. Švýcaři hodně bruslí, lítají a mají kvalitní hráče, takže to nebude vůbec nic jednoduchého,“ komentoval soupeře ve skupině.

První ostrý mač čeká Čechy přesně za týden.