Egydy se v Brně připravuje pod vedením uznávaného kondičního kouče Jana Cacka, chodí na Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity a zároveň tady sídlí jeho firma s výživovými doplňky pro sportovce. Ta jeho kariéru bobisty téměř odnesla. „Po předchozí sezoně jsem ji takřka pohřbil, nefungovalo to. Vzpamatovávala se celý rok, teď se začíná zvedat na nohy. Podařilo se mi spojit se spřízněnými lidmi, kteří to pojali za své a pomáhají mi. Půlku firmy jsem odevzdal jednomu člověku, jsme partneři, sám jsem to nestíhal,“ popisuje Egydy.

David Egydy
Narozen: 16. února 1983 v Ústí nad Orlicí
Výška: 190 centimetrů
Váha: 98 kilogramů
Profese: bobista – brzdař
Sportovní úspěchy: v lyžování mistr ČR ve slalomu, obřím slalomu i skikrosu, 3. místo na freeridovém šampionátu v Kanadě, v atletice vicemistr ČR v trojskoku
Úspěchy mezi bobisty: ve čtyřbobu 20. místo v závodě SP ve Winterbergu (2016), 9. místo v závodě EP ve Svatém Mořici
Koníčky: hudba, fitness, CrossFit


V závodní sezoně stráví pět měsíců mimo Českou republiku, takže práci na plný úvazek si nemůže dovolit. Momentálně nemá ani vlastní bydlení. „Firma mi pokryje základní životní potřeby, pojistky, účty, ale nájem jsem platit nemohl, když jsem celou sezonu pryč. Na podzim jsem opustil byt a nemám kde bydlet,“ pousměje se Egydy.

Pro tento sport se rozhodl před třemi lety s jasnou vidinou – olympijskými hrami v Jižní Koreji. „To byl jasný cíl, nedělám boby ze srandy. Přizpůsobil jsem jim celý život, musíte obětovat naprosto všechno, neexistují dovolené,“ říká smířlivě Egydy, který v Pchjongčchangu oslavil pětatřicáté narozeniny.

Vybral si sport, který v českých podmínkách není jednoduchý, pořádná bobová dráha chybí. Ovšem také v tomto odvětví se rychle prosadil a potvrdil, že patří k všestranným sportovcům. Vždyť má ve sbírce domácí titul v lyžařském slalomu i obřím slalomu, stal se vicemistrem republiky v trojskoku a vypracoval se mezi domácí elitu v CrossFitu.

Všechno šlo stranou a teď si užívá opojením největším sportovním svátkem. „Potkávám skvělé české závodníky i hvězdy světového formáty. Vidím na vlastní oči medailové příběhy, které jsou pro mě nejvíc inspirující. Doteď mám husí kůži, když jsem viděl, jak snowboardista Shaun White získal v neskutečně našlapaném finále třetí zlatou a dva metry ode mě s radostným brekem objímal celou rodinu. To se nikde jinde nezažije a dokresluje duši olympijských her,“ líčí Egydy.

Užil si také slavnostní zahájení. „Zpočátku mi to přišlo jako šaráda, ale když jsem si uvědomil, co se doopravdy děje, bylo to strašně krásné a cítil jsem hrdost, že tam jsem. Bude to moment, na který nikdy nezapomenu,“ přemítá.

Boby rozhodně patří mezi adrenalinové sporty, vždyť česká posádka se řítí ledovým korytem rychlostí až sto třicet kilometrů v hodině. Obavy ovšem musejí závodnicí z hlavy vypustit. „Je to rychlé, drsné a tvrdé, člověk dostává rány ze všech stran. Když jdeme na držku, jak my říkáme, další jízda nikdy není příjemná. Většinou si odnesete pohmoždění nebo odřeniny a další pád znamená, že si pravděpodobně znovu natlučete stejné místo. Nikdo nechce padat, takže strach vnímám. Ale za kariéru jsem spadl třikrát a ani jednou jsem neskončil hůř než se spáleninou,“ zůstává v klidu.

Egydy dělá brzdaře čtyřbobu, který řídí Jan Vrba. Jeho práce po roztlačení na startu nadchází až v cílové rovince. Správný čas na zatáhnutí brzdy pozná, i když se při jízdě nedívá. „Známe dráhu nazpaměť jako pilot, celou dobu jízdy přesně vím, v jaké části dráhy se pohybujeme. Vím přesně, kdy zabrzdit, nikdy jsem neměl problém, že bych nedobrzdil. Kdyby šlo do tuhého, pilot se na cílové rovince otočí, zařve a brzdaře vzbudí,“ usměje se.

Po osmnácti dnech v Jižní Koreji se dočká vytouženého startů. První ze čtyř jízd čtyřbobů začínají v sobotu v půl druhé ráno středoevropského času. „Pořád se něco děje, ještě jsem ani nedokoukal film, který sleduji po dvacetiminutových částech,“ culí se.
Čeští reprezentanti za sebou mají dva oficiální tréninky. „Zatím máme smíšené pocity, pohybovali jsme se na konci druhé desítky, ale závody jsou o něčem jiným, depku z toho nemáme,“ tvrdí bobista, který touží po umístění v nejlepší desítce. „To by bylo nádherné. Víme, že i patnáctka bude v takové konkurenci úspěch,“ přitakává.

Po návratu z olympijských her se musí vrhnout na studijní resty, nastoupil do prvního semestru bakalářského oboru Trenérství. „Musím dohánět, od září jsem byl ve škole jednou. Mám odklad zkoušek do půlky dubna, za což děkuji docentu Ondráčkovi. A díky do Brna patří i Honzovi Cackovi za přípravu,“ vzkazuje Egydy.