Už i olympijské hry v Pchjongčchangu tak mají na svém kontě jeden z těch úchvatných příběhů, o kterých se bude mluvit i s odstupem času. Hlavní roli v něm tentokrát hraje legendární snowboardista a třináctinásobný vítěz prestižních X-Games Shaun White.

„Lidi, to bylo něco hrozného a zároveň úžasného,“ radoval se po zlaté jízdě White, který radostí vyhodil své prkno do vzduchu. „Byla to jedna z nejnáročnějších jízd, které jsem kdy zajel. Věděl jsem, že byla skvělá, jsem na sebe pyšný,“ dodala legenda snowboardingu.

Anna Dušková a Martin Bidař během krátkého programu na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Mozart v rytmu tanga. Český pár v Koreji uspěl, pojede i volnou jízdu

Fenomenální Američan pomýšlel na zlatý hattrick už před čtyřmi roky na olympiádě v Soči. A po triumfu na OH v Turíně a Vancouveru se od něj ani nic jiného nečekalo. Z ruského střediska ovšem odlétal zklamaný. Nejen, že na vytoužené zlato nedosáhl, ale nestál ani na stupních vítězů. Obsadil nepopulární čtvrté místo.

Stejnou chybu už však ryšavý Američan v Pchjongčchangu udělat nechtěl. O tom, že si do Koreje přiletěl pro zlato, dal najevo už v úterní kvalifikaci, kterou ovládl. Do středečního finále vstoupil muž přezdívaný Létající rajče ve velkém stylu, jako poslední v pořadí se po první jízdě ujal vedení. Ve druhé jízdě ho z ní však sesadil Ajumu Hirano. Ano, japonský zázrak, který v patnácti letech uhranul Soči.

Chloe Kimová nemůže uvěřit, že se jí splnil americký sen.
Po X-Games ovládla i OH. Američanka Kimová je v Koreji jako doma

Fanoušci se tak dočkali dramatu, kvůli kterému je sport sportem: poslední muž stojí na startu, jen on už má ve svých nohách to privilegium rozhodnout o olympijském vítězi. A White se této role zhostil ve třetím kole famózně. Ukočíroval nervy, předvedl takřka perfektní jízdu za 97,75 bodu a jako první snowboardista v historii získal tři zlata z jedné disciplíny.

Třešnička na dortu? Pro USA navíc vybojoval jubilejní 100. zlato ze zimních olympijských her. Hirano se stejně jako v Soči musel smířit se stříbrem, na stupních vítězů doplnil nejlepší dvojici australský mistr světa Scotty James.

„Za všechno děkuji svému týmu a rodině. Stáli vždy při mně, když jsem potřeboval podporu. Ujišťovali mě, že to, co děláme, je správná cesta. Věřili ve mně. Jsou tu pro mě,“ děkoval dojatý White. Triumf ho těšil o to více, že přišel po hrozivém zranění z října, které utrpěl na Novém Zélandu. Z pádu v tréninku si tehdy odnesl 62 stehů v obličeji a zhmožděné plíce. „Stejný trik, při kterém jsem se rozsekl, jsem dnes dal,“ těšilo ho.

Gratulace od Beckhama i Phelpse

Třetím zlatem uchvátil nejen svět snowboardingu. Do laviny gratulací se zapojila například i fotbalová ikona David Beckham.

„Myslím, že to ani nepotřebuje nějaký komentář,“ napsal někdejší fotbalista Manchesteru United či Realu Madrid pod fotku Whitea omotaného americkou vlajkou na stupních vítězů na svém Instagramu. „Já a moji kluci (synové) jsme explodovali štěstím kvůli tomuto úžasnému sportovci a nejlepšímu člověku. Gratuluji chlape, jsi oficiálně nejlepší,“ doplnil.

Následovali i další slavní sportovci. „Vykoupení je vždy skvělé,“ napsal na Twitteru olympijský šampion v plavání Michael Phelps. Ke gratulacím se připojil i čtyřnásobný olympijský vítěz atlet Michael Johnson.

Olympijský závod poznamenal ve druhém kole ošklivý pád Japonce Juta Tocuky. Teprve šestnáctiletý snowboardista spadl z téměř pětimetrové výšky na hranu rampy. Po karambolu si sedl a komunikoval, lékaři ho přesto odvezli na saních. Podle zahraničních médií si stěžoval na bolest kyčle.

Martina Sáblíková je stále velkou medailovou nadějí české výpravy.
Zvedne se Sáblíková? Na pětce odevzdá vše, ujišťuje kouč Novák