Maďarský tým ve složení Shaolin Sándor Liu, Shaoang Liu, Viktor Knoch a Csaba Burján navíc vylepšil olympijský rekord na 6:31,971 min.

Rychlobruslařský ovál v Kangnungu měl nejvíce svědčit domácím favoritům, ale Korejci se v půlce závodu dopustili chyby, která je stála medaili.

Do finále se kvalifikovaly čtyři týmy. Kromě Korejců a Maďarů také Číňané a Kanaďané.

Jediní zástupci Evropy si ve finále na 40 kol počínali takticky. Polovinu závodu nechali v čele odkroužit Asiaty, kteří se přetahovali o vedení. Dvaadvacet kol před koncem však Korejci chybovali, skončili na zemi a už manko nedohnali.

Ve finiši s Číňanem Wu Ta-ťingem si jako zkušený mazák počínal Shaolin Sándor Liu, který se natlačil před Číňana a v cíli byl nejrychlejší.

„Je to velká čest být tady a kroužit po oválu s maďarskou vlajkou. Naše cesta sem byla opravdu dlouhá, kvalifikovali jsme se na olympiádu až z osmého místa, vůbec poslední možné pozice a vidíte – máme zlato,“ radoval se Sándor Liu.

Jako první mu k senzačnímu úspěchu gratulovala jeho přítelkyně, britská rychlobruslařka Elise Christie.

Maďaři získali zlatou medaili v rychlobruslení, které by se při troše dobré vůle mohlo stát i českým úspěšným zimním sportem.

Jistě, v případě Shaolina Sándora Liu i jeho bratra Shaoanga se jedná spíš o naturalizované Číňany v maďarské reprezentaci, respektive o potomky čínského otce a maďarské matky, ale i tak Maďaři dokázali, že když se tomuto sportovnímu odvětví systematicky věnují, mohou v něm uspět. Pro český olympijský výbor je to rozhodně inspirace. Začnou se konečně i u nás stavět rychlobruslařské ovály? Mladých talentů je tady dost.

Czech Team