Na dalekou cestu do Koreje se česká hvězda vydala v sobotu večer s kolegyní Nikolou Zdráhalovou a trenérem Petrem Novákem. Do té doby, než bude ve čtvrtek otevřena olympijská vesnice, bude rychlobruslařská miniskupina pobývat v hotelu nedaleko do haly.

Před odletem třiatřicetiletá „ledová královna“ poskytla médiím rozhovor.

V jakém rozpoložení do dějiště her vyrážíte?
Poslední dobou jsem se docela bála. Byla jsem nervózní, ale teď už se zase těším.

Na vině byly vaše vleklé trable se zády?
Že jsem s nimi měla problémy, asi každý dobře ví a je mi jasné, že dvouměsíční tréninkový výpadek bude znát. Olympiáda je ovšem veliké lákadlo a každý sportovec se na ni chce dostat. A tak jsem ráda, že mohu být opět součástí českého týmu. Teď ve mně převládá nadšení.

Čeští biatlonisté odletěli 25. ledna z Prahy na soustředění do Turecka před zimní olympiádou v Jižní Koreji. Václav Moravec
Biatlonisti vyrazili do mrazu. Moravec marně hledal adresu

Záda vás tedy stále nějak limitují?
Při posledním startu v Erfurtu a v poslední domácí přípravě v posilovně mě přestala bolet. Uvidí se, na co budu vzhledem k tréninkovému manku stačit.

Víte, co vás čeká prvních pár dnů po příletu?
Jelikož se rychlobruslařská aréna otvírá až prvního února, čeká nás nejdřív příprava na suchu, na což se docela těším, protože to nebude taková zátěž jako později na stadionu. Nejdřív přijde ke slovu kolo a nějaké skákání. Na ledě rychlost, která bude směřovat k závodům.

V Koreji je o osm hodin víc než u nás, nebude vám to vadit?
I to bylo jedním z důvodů brzkého přesunu. Doufám, že se s tím brzo vyrovnám a s aklimatizací nebudu mít problém.

Jan Kubičík
Snowboardcrossař Kubičík: V jednom týdnu jsme si tři olympionici vyhodili rameno

Cítíte se ve formě?
To je těžká otázka. O tréninkovém výpadku jsem už mluvila, ale na druhou se cítím čím dál tím líp, takže uvidíme. Hrozně ráda bych přivezla nějakou medaili. Udělám proto maximum, ale je to sport.

Vaše cíle se tedy oproti začátku sezony změnily?
Ne, cíle jsou stejné, akorát to bude mnohem těžší, než jsem si myslela. Na poslední dvě olympiády jsem jela s tím, že se určitě s nějakým kovem vrátím. Tentokrát tu jistotu bohužel nemám. Třeba na trojce je nás na medaili deset adeptek.

Chystáte se na čtvrté ZOH a ve sbírce má tři zlaté, stříbrnou a bronzovou medaili. Existuje letos nějaká jiná Martina Sáblíková, než ve třech předchozích případech?
Je trochu jiná. Dřív jsem bývala stoprocentně připravená. Teď to tak není, což mě trochu mrzí, ale s tím se nedá nic dělat. Bude to jiné. Letos jedu na olympiádu z jiné pozice.

Fasování olympijského oblečení v Mnichově paláci. Zleva Martin Doktor, Nikol Kučerová a Martina Dubovská. V čepici Martina Dubovská.
OBRAZEM: Vzhůru na OH. Češi už fasují bundy, Raškovky i síťovky