Čeká ji start na nejoblíbenější pětikilometrové trati, z které má už dvě olympijská zlata. Završí rodačka z Nového Města na Moravě na oválu v korejském Kangnungu nevídaný hattrick?

„Každá obhajoba je těžká. Je jasné, že všichni očekávají, že uspěji,“ prohlásila závodnice, která kromě dvou olympijských triumfů získala na nejdelší ženské distanci devět zlatých z mistrovství světa. Její nebývalou úspěšnost dokresluje fakt: od roku 2007 na této trati v nejdůležitějším závodě sezony neprohrála.

Na pódium má jistě větší šanci než minulou sobotu na trojce. Slzavý začátek týdne je pryč a česká ledo-vá královna vytrvaleckých disciplín rozdává úsměvy. Proto se spíš řeší, jakou hodnotu by měl cenný kov mít. Třicetiletá reprezentantka bude po zdravotních problémech z průběhu sezony spokojená s jakoukoli pozicí na stupních vítězů. Třetí triumf v řadě příliš neřeší.

„Na olympiádě se vždy najde někdo, s kým se nepočítalo a zajede dobrý čas,“ prorokovala s tím, že patří do užšího okruhu šesti favoritek. Na startu přitom nebudou její nizozemské přemožitelky z prvního vystoupení – zlatá Carlijn Achtereekteová a stříbrná Ireen Wüstová. Jenže jí přibudou jiné nizozemské střely. Třeba dvaadvacetiletá Esmee Visserová. „Na tu pozor,“ upozorňuje trenér Petr Novák.

„Určitě závod nevzdám a budu bojovat, ale jedeme dvanáct a půl kola. Nebude to žádná procházka růžovým sadem. Jestli chci placku, tak se budu muset rvát asi milionkrát víc než na trojce,“ naznačila své odhodlání.

Čeká ji hodně těžká šichta. Ovšem zkušený kouč Novák své dlouholeté svěřenkyni věří. „Martina to na pětce dá.“

Bude mít pravdu?