Za čtyři roky to ovšem s časovým posunem nebude o moc lepší. Zimní hry totiž v roce 2022 uspořádá Peking (a aby toho nebylo málo, východoasijský trojboj doplní letní olympiáda v roce 2020, kterou hostí Tokio). Brzký začátek televizních přenosů je ale jen drobnost vedle dalších otazníků.

ZIMNÍ HRY BEZ SNĚHU

Přiklepnutí zimních her Číně vyvolalo hodně smíšené ohlasy. V Pekingu už se konala letní olympiáda, kterou provázely problémy se silně znečištěným životním prostředím. Lyžovat se bude muset v horách několik hodin jízdy od metropole, navíc prý nebude sněžit.

Čínští organizátoři tak plánují celou olympiádu uspořádat kompletně jen na umělém sněhu (už v Koreji to bylo přes 90 procent). Je otázka, zda se pak dá ještě mluvit o zimních hrách. Ostatně na to narážel konkurent Pekingu při hlasování o udělení pořadatelství, kazašské město Almaty, kde v zimě sněží hodně. „Udržme hry skutečné,“ žádali Kazaši. Neúspěšně.

Pro Čínu samozřejmě mluví její ekonomická síla. Tamní režim hodlá do rozvoje zimních sportů napumpovat miliardy dolarů. Podle listu China Daily má do roku 2022 vzniknout 800 nových lyžařských areálů a 650 kluzišť.

Čínští sportovci ve většině zimních sportů nepatří ke světové špičce (v Pchjong-čchangu získala Čína devět medailí, jediné zlato vybojoval rychlobruslař na krátké dráze Wu Ta-ťing), to se však má během čtyř let změnit.

PREZIDENT CHCE ÚSPĚCH

Na letních hrách v Pekingu v roce 2008 získali domácí sportovci nejvíc zlatých medailí ze všech. Vláda by něco podobného ráda viděla i na zimní olympiádě. Dělá pro to všechno utrácí ve velkém, láká trenéry z ciziny, dělá ze sportovních úspěchů věc národní cti.

„Prezident Si Ťin-pching nechce, aby došlo k situaci, že hrdiny her budou jen samí cizinci. Nedovolí to. V roce 2022 budeme zimní velmoc,“ řekl agentuře Reuters bývalý lyžařský trenér Liou Po.

Není moc pravděpodobné, že by Čína za čtyři roky opravdu ovládla medailové pořadí, skoro určitě ale bude úspěšnější než letos. Nejde přitom jen o samotné hry, ale o celkový rozvoj zimních sportů v zemi.

„Čína má v plánu mít v blízké budoucnosti celkem 120 milionů lyžařů a 180 milionů bruslařů. Jsou to absurdně nadhodnocené cíle, ale pokud Čína uspěje alespoň z malé části, i tak bude mít jednu z nejpočetnějších základen pro zimní sporty na světě. A z toho vytěží i medaile,“ řekl pro web Business Insider Mark Dreyer, novinář žijící v Pekingu.

Dá se čekat, že Číňané se budou chtít představit v co nejlepším světle. Vše bude dokonalé, ohromující. A také drahé. Odhadované náklady na hry se pohybují poměrně nízko kolem čtyř miliard dolarů. Je ale třeba připočíst náklady na stavbu nových resortů po celé zemi a další investice. Mluví se až o 237 miliardách dolarů. Jen velký lyžařský areál v Charbinu, otevřený loni v červenci, stál 6,3 miliardy dolarů a lyžovat v něm může přes tři tisíce osob najednou.

Ukáže se Peking jako správná volba pro zimní hry?