Po zranění smolaře Milana Gulaše byl pro kouče Josefa Jandače jasnou volbou. Nyní se už dvaatřicetiletý rodák z Berouna připravuje s národním týmem v Jižní Koreji.

Jedna z největších hvězd Ocelářů prožila hektické chvíle. Trenérův povolávací rozkaz ho zastihl na dovolené v Dubaji, jelikož v Třinci měl volno.  „Svěží nejsem, ale očekával jsem, že na tom budu hůře. Počítám, že daleké cestování se teprve projeví,“ usmíval se autor osmadvaceti třineckých gólů v této sezoně. „V posledních dnech jsem se vůbec nezastavil. Musel jsem se během dne a půl sbalit, nafasovat věci a přesunout se do Koreje,“ popisuje Martin Růžička v kostce svůj náročný program posledních hodin.

Slunění v Dubaji si ale moc krátit nemusel. „Stejně jsem se měl v pondělí hlásit v Třinci. Kluky čeká turnaj v Davosu,“ připomněl. A navíc – reprezentace se neodmítá. „Nominace mě potěšila, vůbec jsem neváhal,“ přiznal. Pochopení měl ale i pro zraněného kolegu. „Milana Gulaše je mi moc líto. Jsme kamarádi, má dobrou sezonu a nominaci si zasloužil,“ litoval Gulašova zranění zkušený útočník.

V start na olympiádě už nevěřil. „Po zveřejnění nominace jsem to vypustil z hlavy. I proto mě telefonát překvapil, ale byl jsem za něj rád,“ svěřil se Martin Růžička.

První trénink s týmem nestihl. „Přijel jsem těsně, co se kluci objevili na ledě, škoda,“ posteskl si, že nevytřepal únavu na ledě.

Osmihodinový časový posun mu až tolik nevadil. Přece jenom má za sebou angažmá v ruské KHL, kde hrál za Chabarovsk a následně působil i v Čeljabinsku. „Zkušenosti už s tím mám. Při angažmá v Chabarovsku jsme lítali sem a tam po celém Rusku. Věřím, že si brzy zvyknu,“ podotkl jeden z nejlepších střelců české extraligy.

Byť je v Jižní Koreji krátce, olympijskou atmosféru už nasál. „Dolehla na mě, je to tady všude kolem,“ uznal. „Vlastně už od fasování věcí v Česku jsem ji registroval. Musím přiznat, že si to užívám,“ zakončil s úsměvem.

Czech Team

Roman Brhel, Janek Petržela