Na jaře 2015 tekly litvínovským fanouškům z očí slzy. Slzy štěstí. Jejich "cheza" získala svůj první mistrovský titul, sen mnoha generací se naplnil. Severočechům k nečekanému triumfu výrazně pomohl maskovaný muž s obráceným gardem. V sezóně 2014/2015 byl famózní, za jeho záda prošlo jen minimum puků. Pavel Francouz se stal miláčkem davů, pod Krušnými horami ho nosili na rukou.

Orct s Francouzem pracoval pět let. Ještě před tím, než talentovaný, ale poněkud nevyrovnaný brankář začal chytat za Litvínov, získával pro extraligu potřebné ostruhy v prvoligovém Ústí nad Labem. "Měl trošku problémy s hlavou, byl psychicky naprosto vydeptaný. Naštěstí se srovnal, začal se víc soustředit. Přiznám se, že jsem v Ústí nečekal, že by se mohl tak rychle prosadit do KHL. Věděl jsem, že má šanci se prosadit do extraligy, ale nečekal jsem, že by mohl vylétnout až na takovou úroveň," řekl bývalý brankář, který rovněž stál v minulosti v brance Litvínova, na Francouzovo konto.

Francouz si Orctův příchod do Litvínova "vydupal". Nakonec se ukázalo, že to bylo to nejlepší, co se mohlo všem stranám stát. Hned v první sezóně ukazoval svůj nadstandard. Ve městě chemiků zůstal tři sezóny, po zisku mistrovského titulu zamířil do ruského Traktoru Čeljabinsk. V něm měl smůlu, potkalo ho zranění, trenéři upřednosťnovali výkonnostně horšího konkurenta. Přesto se český brankář prosadil a v KHL doslova září.

Jak již bylo zmíněno, jeho talent byl ale zatracován. Z Plzně, kde začínal v sedmi letech, musel odejít, nebyl považován za perspektivního. Škodovka měla v branec Cháberu, na něj se tlačil Mazanec. Francouz se ve svém rodném městě navíc nedohodl na podmínkách, se sklopenou hlavou odešel do Ústí. Tam ale pod Orctem rozkvetl. "Já si myslím, že mu odchod z Plzně ale pomohl. Kdyby zůstal doma, byl by pod daleko větším tlakem,“ tvrdí majitel Plzně Martin Straka.

Francouzův příběh bude mít vrchol na korejské olympiádě. Ve čtvrtek ve 13.10 hodin bude v brance coby startér proti domácí Koreji. S českým týmem se po přesunu ze Soulu naplno připravuje na start do turnaje v Pchjongčchangu, dějišti Her. „Tady je to už úplně o něčem jiném. Už si připadáme jako na olympiádě. Teď už máme myšlenky nasměrované jenom na ten první zápas. Musím říct, že hala je nádherná, moc se jim povedla. Vesnice je také super, není si na co stěžovat, jídlo dobré, pokoje pěkné. Zkrátka samá pozitiva,“ řekl Francouz Radiožurnálu.