Martin Jakš s Alešem Razýmem skončili v první semifinálové jízdě ve sprintu dvojic volnou technikou pátí. V celkovém pořadí byli desátí, což znamenalo postup do finále. Oba dva si tak zopakovali svou finálovou účast ze Soči 2014, kde obsadili devátou příčku.

A v Pchjongčchangu své umístění ještě o dvě místa vylepšili, když v silné konkurenci skončili sedmí. Postarali se tak o nejlepší český výsledek v Koreji v běžeckém lyžování.

Usměvavá královna sjezdu Lindsey Vonnová.
Naštěstí na startu není žádná snowboardistka, loučila se bronzová Vonnová

Pro zlaté medaile si doběhli Norové. Martin Johnsrud Sundby a Johannes Hösflot Klaebo tak navázali na bronz svých kolegyň. Češi na ně ztratili 29 sekund.

K útoku na zlato zavelel Klaebo už ve druhém ze svých tří okruhů, když poté na jeho výkon navázal i Sundby, bylo o šampionech rozhodnuto už po polovině závodu.

Jednadvacetiletý Klaebo se v Pchjongčchangu dočkal zlatého hattricku. Pro stříbro si dosprintovali Rusové Denis Spicov, Alexander Bolšunov, bronz mají Francouzi Maurice Manificat, Richard Jouve.

Američanky i Björgenová psaly historii

Americké duo Randallová, Digginsová přepsalo historické tabulky. V běžeckém lyžování se totiž postaralo o zcela první olympijské zlato pro Spojené státy. Druhé skončily o dvě desetiny Švédky Charlotte Kallaová, Stina Nilssonová.

Bronz vybojovaly se ztrátou tří sekund Maiken Caspersenová Fallaová s Marit Björgenovou. Sedmatřicetiletá norská legenda se díky 14. medaili stala nejúspěšnějším sportovcem v historii zimních olympijských her. Doposud se matadorka o prvenství dělila s biatlonistou Olem Einarem Björndalenem.

Kanaďan Leman vyhrál skikros
Skikrosař Leman jel jak blázen pro své první olympijské zlato

I české lyžařky Kateřina Beroušková a Petra Nováková byly blízko postupu do finálového závodu. V semifinále jim chybělo 1,39 sekundy k postupu.

Beroušková s Novákovou nakonec obsadily jedenácté místo, do finále postupovalo deset nejlepších dvojic. Jejich čas 16:53,06 jim dával po prvním semifinále naději na postup ze třetího až šestého místa, druhé semifinále ale bylo výrazně rychlejší.

Běh na lyžích - sprint dvojic volně:

Muži: 1. Sundby, Klaebo (Nor.) 15:56,26, 2. Spicov, Bolšunov (OSR) -1,71, 3. Manificat, Jouve (Fr.) -2,02, 4. Hellner, Halfvarsson (Švéd.) -3,07, 5. Nöckler, Pellegrino (It.) -18,55, 6. Bjornsen, Hamilton (USA) -20,72, 7. Jakš, Razým (ČR) -28,57, 8. Valjas, Harvey (Kan.) -35,60, 9. Jylhä, Hakola (Fin.) -36,04, 10. Eisenlauer, Bing (Něm.) -45,94.

Ženy: 1. Randallová, Digginsová (USA) 15:56,47, 2. Kallaová, Nilssonová (Švéd.) -0,19, 3. Björgenová, Caspersenová Fallaová (Nor.) -2,97, 4. Fähndrichová, Van ver Graaffová (Švýc.) -21,32, 5. Laukkanenová, Pärmäkoskiová (Fin.) -22,71, 6. Čebašeková, Lampičová (Slovin.) -31,77, 7. Kowalczyková, Jaskowiecová (Pol.) -36,01, 8. Jeanová, Thomasová Hugueová (Fr.) -36,02, 9. Neprjajevová, Bělorukovová (OSR) -45,29, 10. Fesselová, Ringwaldová (Něm.) -1:10,10, 11. Beroušková, Nováková (ČR) vyřazeny v semifinále.