"Na základě sběru dat sportovci dostanou přesný program, ve kterém je napsáno, v kolik hodin si mají nasadit brýle, v kolik hodin mají jít spát, kdy mají být ve tmě," vysvětlil šéf české mise Martin Doktor.

Do Nagana utekla i před stresem

Zkušenost se speciálním režimem má také skikrosařka Nikol Kučerová. Osmadvacetiletá lyžařka navíc odcestovala do Asie dříve, aby se srovnala s osmihodinovým časovým posunem. Přípravný kemp v kopcích okolo japonského Nagana pro ni znamenal ještě jednu příjemnou okolnost. "Doma by se mě všichni ptali na olympiádu. Unikla jsem stresu," přiznala česká reprezentantka.

Na půli cesty v Kazachstánu

Cestu do přívětivějšího časového pásma zvolili také biatlonisté. Ladili formu v Kazachstánu (oproti Česku pět hodin napřed). Šéftrenér Ondřej Rybář si středisko prohlédnul na loňské univerziádě, navázal kontakty a cesta do míst, jejichž adresu někteří biatlonisté hledali marně, byla domluvena. Z přípravného kempu "na půli cesty" měl radost Ondřej Moravec. Loňskou zastávku Světového poháru právě v Pchjongčchangu si nechal ujít, dlouhé přelety mu totiž dělají problémy. 

I jeho kolega Michal Krčmář si uvědomuje nástrahy exotické destinace. "Každý má různé taktiky. Před rokem některé výpravy letěly tři čtyři dny předem. Rakušani přijeli do Koreje den před závody a pak nás zmastili (pozn.- tři umístění na pódiu ve třech závodech)," uvedl Krčmář.

Na cestování jsou zvyklí

S náročným cestováním mají zkušenost hokejoví reprezentanti hájící barvy ruského Chabarovsku. Ve městě, které se nachází u hranic s Čínou, působí trojice Jan Kolář, Michal Jordán a Tomáš Zohorna. Do Koreje to tak mají, co by kamenem dohodil, přesto cestovali přes kus světa na soustředění do Prahy.

"Jsme celkem v pohodě. Udržovali jsme se na moskevském čase, takže adaptace nebyla tak hrozná," objasňuje útočník Zohorna, který letos se svými parťáky nacestoval přibližně osmdesát tisíc kilometrů. "Rozpis je letos příznivější, loni jich byl sto čtyřicet tisíc," usmívá se Jordán, jenž do města na řece Amur přišel v létě. Čeští sportovci zvolili různé prostředky, jak bojovat s aklimatizací. V příštích dnech se ukáže, čí cesta byla správná.