Všechny hvězdy zastínila Švédka Hanna Öbergová, která do dnešního dne nikdy nevystoupala ve Světovém poháru na stupně vítězů. V Pchjongčchangu však odsoudila „jen“ k boji o stříbro jako německé favoritky, tak i další hvězdu Anastasii Kuzminovou. Druhá nakonec skončila právě Slovenka, která ztratila 24,7 sekundy.

"Asi bych před olympiádou neřekl, že vyhraje Öbergová," byl překvapený i šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář.

Vítězka sprintu a stíhačky Laura Dahlmeierová z Německa na zlatý hattrick nedosáhla, s jednou trestnou byla minutou třetí.

Ester Ledecká ve sjezdu na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Ledecká dojela v obřím slalomu třiadvacátá. Pěkně jsme to vykopli, řekla

To české biatlonistky měly tentokrát k medaili hodně daleko. Těžce se sbírala v cíli ze země hrdinka sobotního sprintu Veronika Vítková, v konečném pořadí osmnáctá. „Bylo to vážně těžký. Hned na prvních třech položkách jsem chybovala, a to bylo už strašně moc,“ okomentovala v České televizi tři své minely.

Ty si však moc nedokázala vysvětlit. „Vůbec nevím, nedokážu říct,“ hlesla zklamaná rodačka z Vrchlabí.

Tomáš Portyk na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Sdruženář Tomáš Portyk: Inspiraci máme v biatlonu

Biatlonistky se na start vytrvalostního závodu postavily s denním zpožděním. Ve středu jury rozhodla, že byl nebyl závod v tak silném větru regulérní. Naopak dnes panovaly na trati jedny z nejlepších podmínek od začátku olympiády. „Byly ideální,“ uznala nejlepší Češka závodu Vítková. Podle ní to bylo na trati podobné jako při jejím bronzovém úspěchu ve sprintu.

Ani Eva Puskarčíková střelecký výpadek na počasí nesváděla. „Měla jsem chyby na spoušti, v počasí to rozhodně nebylo, přiznala v rozhovoru České televize 44. žena závodu, která třikrát chybovala. Mrzely jí především minely na ležce. Podle svých slov ji dlouhé závody příliš nesedí. „Patnáctku moc oblíbenou nemám. Stále bojuji s rozložením sil, raději má kratší distance.“

Zbylé dvě Češky ve startovním poli dokončily závod hluboko v poli poražených. Markéta Davidová na svých premiérových olympijských hrách doběhla sedmapadesátá, Jessica Jislová dvaasedmdesátá.

V dnešním vytrvalostním závodu se nebojovalo „pouze“ o medaile, ale i o start v královské disciplíně – sobotním závodu s hromadným startem. Do něj však pravděpodobně zasáhne jen Vítková.

V příštím týdnu jsou na pragramu klasické a smíšení štafety.

Štastní rodiče olympijské vítězky Öbergové

Vytrvalostní závod, Ženy (15 km): 1. Öbergová (Švéd.) 41:07,2 (0 tr. minut), 2. Kuzminová (SR) -24,7 (2), 3. Dahlmeierová -41,2 (1), 4. Preussová (obě Něm.) -59,7 (0), 5. P. Fialková (SR) -1:02,3 (1), 6. Hojniszová (Pol.) -1:54,8 (1), 7. Wiererová (It.) -2:08,6 (2), 8. E. Gasparinová (Švýc.) -2:15,2 (1), 9. Hildebrandová (Něm.) -2:31,4 (1), 10. Skardinová (Běl.) -2:33,0 (1), …18. Vítková -3:24,3 (3), 44. Puskarčíková -5:14,8 (3), 57. Davidová -5:59,5 (5), 72. Jislová (všechny ČR) -7:53,4 (5).

Michal Krčmář s vysněnou medailí.
Raškovku už chválí i speciální olympijský kanál