„Je to fakt, který musíme akceptovat,“ je se situací smířený reprezentační trenér Josef Jandač. Zatímco třeba takový Tomáš Kundrátek z Nižného Novgorodu hrál zápas naposledy 20. ledna, jiní zástupci KHL nastoupili ještě o víkendu a švýcarská liga pro změnu končí 2. února. Ladit mužstvo na společnou notu tak není zrovna snadné.

„Herní systém zatím moc neřešíme. Jak se budou kluci postupně připojovat, budeme to opakovat. Hráči ostatně nějakou představu mají, děláme na ní už dva roky,“ řekl Jandač po včerejším tréninku. I proto ostatně při finální nominaci sáhl především po vyzkoušených jménech.

Trénoval i Ptáček

Částečně by se dala najít paralela s přípravou na mistrovství světa. K té se každý rok hráči připojují podle toho, jak jim končí klubová sezona. „Rozdílné je to v tom, že máme k dispozici dvacítku hráčů, teď nás doplňují junioři,“ podotkl kouč Jandač.

Spolu s nároďákem totiž včera trénovali junioři Sparty, mezi nimiž se na ledě objevil i bývalý obránce František Ptáček, který mladé sparťany trénuje. „Zvládl to dobře,“ chválil Jandač někdejšího rekordmana v počtu extraligových startů.

„Teď chceme hráče rozjezdit, udržet je fyzicky připravené. Jak bude kluků přibývat, budeme tréninky maličko zkracovat a přidávat na intenzitě,“ popsal své plány reprezentační lodivod.

Dojde ke změnám?

Jandač od svého předloňského nástupu do funkce absolvoval mistrovství světa i Světový pohár, na olympiádě si ale v roli hlavního trenéra odbude premiéru (před osmi lety ve Vancouveru dělal asistenta Vladimíru Růžičkovi). Nominaci oznamoval s předstihem, dobře ale ví, že se ještě může leccos změnit. Obzvlášť zbývající extraligová kola bude sledovat s obavami. Nezraní se někdo?

„Ještě jsem nezažil situaci, kdy bych povolal hráče a všichni jeli. Nikomu nic zlého nepřeji, nechávám vše plynout, jen konstatuji, že nominace nikdy nezůstala stejná jako na začátku,“ řekl Jandač.

Národní tým se bude v Praze připravovat až do 5. února, v následujících dvou dnech odletí do Koreje. V neděli 11. února sehraje přípravný mač s Finskem a 15. února už vstoupí do olympijského turnaje duelem s domácím výběrem.

Jak se čeští hokejisté připojují k týmu?
* VČERA: Pavel Francouz, Dominik Furch, Adam Polášek, Vojtěch Mozík, Ondřej Vitásek, Tomáš Kundrátek, Jakub Nakládal, Jan Kovář, Roman Horák, Jiří Sekáč, Lukáš Radil

* 1. ÚNORA: Jan Kolář, Michal Jordán, Tomáš Zohorna

* 4. ÚNORA: Michal Birner, Roman Červenka, Dominik Kubalík

Pozn.: Hráči z české extraligy se zapojí až po svém příletu do Koreje.