Už po středečním krátkém programu krasobruslařek bylo jasné, že páteční volné jízdy na olympiádě v Pchjongčchangu nabídnou pořádné drama. A to především mezi ruskými teenagerkami. A tyto předpoklady se také splnily.

Zagitovová vstupovala do pátečních jízd s náskokem s 1,31 bodu na svou krajanku a další svěřenkyni trenérky Eteri Tutberidzeové Medveděvovou. A právě tento náskok ve finále rozhodl o majitelce zlaté medaile. Obě Rusky totiž dostaly od sudích za volnou jízdu zcela stejnou známku.  

Zagitovová se tak stala druhou nejmladší olympijskou šampionkou v krasobruslení. V roce 1998 v Naganu triumfovala Američanka Tara Lipinaká ve svých 15 letech a 255 dnech. „Vyhrála jsem. Upřímně, ruce se mi stále chvějí, ještě mi vůbec nedošlo, že jsem olympijskou vítězkou,“ žasla Zagitovová, jejíž výkony připomínají úchvatné baletní vystoupení.

Mladičká úřadující evropská šampionka se zároveň stala hrdinkou. Postarala se totiž o první zlatou medaili pro ruskou výpravu, která v Pchjongčchjangu nastupuje po dopingovém skandálu pod vlajkou nezávislých sportovců.

Po skvělé krátké jízdě se ovšem Zagitovová ve volném programu nevyvarovala menší chyby. Její výjezd z úvodního trojitého lutzu nebyl takový, aby následně mohla přidat i trojitý rittberger. Situaci však ustála a náročnou kombinaci zakomponovala za druhý lutz.

„Byla jsem trošku v šoku, protože jsem počítala s prvním pokusem. Ale to se stane každému sportovci. S trenérkou jsme ale o tom diskutovali, takže pokud to nevyjde, zařadím kombinaci při druhém pokusu,“ zachovala chladnou hlavu.

Dvojnásobná mistryně světa Medveděvová se vytouženého zlata nedočkala, ale nelitovala. „Dala jsem do toho vše,“ řekla po jízdě na motivy tragického příběhu Anny Kareninové. Podle jejích slov se během vystoupení jako hlavní hrdinka románu i cítila.

Nejstarší z medailistek Osmondová se v Pchjongčchangu dočkala už druhého cenného kovu. Bronz přidala ke zlatu ze soutěže družstev. Dnes si medaili vysloužila především díky novému osobnímu rekordu, který si vylepšila o téměř deset bodů.

Češi své zastoupení v soutěži žen na OH neměli.

Ženy - konečné pořadí: 1. Zagitovová 239,57, 2. Medveděvová (obě OSR) 238,26, 3. Osmondová (Kan.) 231,02, 4. Mijaharaová (Jap.) 222,38, 5. Kostnerová (It.) 212,44, 6. Sakamotová (Jap.) 209,71, 7. Čche Ta-pin (Korea) 199,26, 8. Sotskovová (OSR) 198,10, 9. Tennellová 192,35, 10. Nagasuová (obě USA) 186,54.