O co jde? Na scénu rázně vstoupil sportovní arbitrážní soud v Lausanne (CAS), ke kterému se odvolalo 42 ruských sportovců po trestu za údajné dopingové podvody na hrách v Soči. Od MOV vyfasovali doživotní zákaz startu na olympiádách. CAS teď ovšem tyto tresty v 39 případech zrušil.

Důvod? Prý chabé důkazy. „CAS se jednohlasně shodl, že důkazy předložené MOV neměly v individuálních případech stejnou váhu,“ píše se v prohlášení arbitráže. U jedenácti Rusů nicméně platí, že nadále nesmějí do Pchjongčchangu. Dalších 28 sportovců se má vrátit do výsledkových listin, z nichž byli vyškrtnuti.

„V osmadvaceti případech nebyly důkazy dostatečné k potrestání za doping. V jedenácti ano, proto byl potvrzen verdikt MOV, ale s tím rozdílem, že místo doživotních trestů byl dotyčným sportovcům zakázán pouze start na nejbližší olympiádě,“ uvedl CAS.

Brankář Pavel Francouz na tréninku české hokejové reprezentace v přípravě na olympijské hry v Pchjongčchangu.
Gólman Francouz o olympiádě: Moc se těším. Jako malý jsem o tom snil

Znamená to, že Rusku se vrátí devět ze třinácti původně odebraných medailí ze Soči. Odloženy byly případy tří ruských biatlonistek, které mezitím ukončily kariéru. Pokud i ony s odvoláním uspějí, Česko nakonec nezíská dodatečný bronz z ženské štafety v Soči.

Není divu, že Rusko, které neslo tresty MOV jako politicky motivovanou křivdu, cítí satisfakci. Potíž je v tom, že zmíněná osmadvacítka čerstvě „omilostněných“ sportovců teď bude chtít závodit v Pchjongčchangu. Oficiálně jsou čistí. Nominace jsou ale od minulého týdne uzavřeny.

„Očekávám, že MOV bezpodmínečně zajistí ruským sportovcům účast na blížící se olympiádě. Za poslední rok prožili velmi těžké časy. Teď to chtějí hodit za hlavu a soutěžit ve férovém boji,“ řekl ruský ministr sportu Pavel Kolobkov. Radost vyjádřili Kreml.

Volání po pomstě

Zatímco ministr použil poměrně diplomatický jazyk, někteří reprezentanti byli ve svých reakcích jadrnější. „Spravedlnost zvítězila. Doufám, že všichni cizinci si užili medaile ze Soči, které dostali poté, co nám je sebrali. Teď se nás zase můžou bát,“ prohlásil běžec na lyžích Nikita Krjukov.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková před olympiádou: Letos jedu na hry z jiné pozice

Ten se navíc chce soudit s MOV pro pomluvu. „Vzali moje jméno, jméno olympijského medailisty, a namočili ho do bahna. Nevidím jediný důvod, proč bych to měl tolerovat,“ vyjádřil se Krjukov. A bývalý vele-úspěšný biatlonista Alexander Tichonov, čtyřnásobný olympijský vítěz, rovnou volá po potrestání šéfa MOV Thomase Bacha. Mimochodem – Tichonov byl v roce 2007 odsouzen na tři roky za plánování vraždy. Pan Bach by se měl mít na pozoru…

Zatímco Rusové jásají a chtějí pomstu, představitelé antidopingových organizací jsou z výroku CAS v šoku. „Toto rozhodnutí znamená další nespravedlivý úspěch pro zkorumpovaný ruský dopingový systém,“ uvedl Jim Walden, právník hlavního svědka v celé kauze Grigorije Rodčenkova, bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře. 

Co bude dál? Zdá se, že teď už je možné vše. Čeká nás napínavý týden.

Kateřina Beroušková.
Ta rebelie za to stála, říká Beroušková a těší se do Pchjongčchangu