Odborníci v této technické disciplíně předpovídali dramatický boj o medaile. Už kvůli tomu, že se spekulovalo o tom, že Mikaela Shiffrinová není zcela fit. To ale její soupeřky zase tolik nezajímalo. „Soustředila jsem se na sebe, slalom je vždycky hodně otevřený,“ říkala do mikrofonů televizní stanice Eurosport v cíli druhá Wendy Holdenerová.

Nejrychlejší žena prvního kola musela v tom druhém atakovat výsledný čas Švédky Hansdotterové 1:38,63 min. Nepovedlo se jí to o pět setin sekundy. I tak je pro ni stříbro z olympiády obrovským úspěchem. Vždyť do té doby neměla na svém kontě ani jedno vítězství z mistrovství světa či světového poháru.

Eva Samková s bronzovou olympijskou medailí z Pchjongčchangu.
Nadšená Samková: Z bronzu mám radost, jako by to bylo zlato

To Frida Hansdotterová je ve svých 32 letech už ostřílenou závodnicí a například pětinásobnou medailistkou z mistrovství světa. „Celý den jsem cítila velmi dobře, starosti šly mimo mě. Brala jsem to s úsměvem a podařilo se mi zbavit veškerého tlaku. Měla jsem z toho prostě dobrý pocit. Bylo trochu těžké jet ve střední pasáži čistě, ale jela jsem rychle a užila si to,“ hlásila v cíli usměvavá Švédka.

Obrovským překvapením je třetí místo Kathariny Gallhuberové. Ve svých devatenácti letech získala mladá Rakušanka poprvé v kariéře cenný skalp Mikaely Shiffrinové, kterou tak odsunula z pódia.

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák.
Martina to na pětce dá. Kouč před druhým startem Sáblíkové věří

Obhájkyně olympijského zlata ze Soči tak byla logicky zklamaná. „Nebyl to dnes můj den, popravdě jsem se necítila ideálně. Jsem zklamaná,“ hlesla Shiffrinová po závodě. „Nebyla jsem na lyžích tak agresivní, jak by člověk měl být, aby si zasloužil medaili. Poté, jak jsem odjela celou sezonu (pět slalomových vítězství ze sedmi závodů – pozn. aut.), je to pro mě smutné. Ale ve sportu se to stává,“ dodala zklamaně.

Českým reprezentantkám na startu se dařilo střídavě. Martina Dubovská zajela agresivní jízdy a probila se do elitní třicítky. Byla na 29. místě. Gabriela Capová nedokončila druhé kolo.

Slalom - ženy: 1. Hansdotterová (Švéd.) 1:38,63, 2. Holdenerová (Švýc.) +0,05, 3. Gallhuberová (Rak.) +0,32, 4. Shiffrinová (USA) +0,40, 5. Swenn Larssonová (Švéd.) +0,98, 6. Haver-Lösethová (Nor.) +1,53, 7. Schildová (Rak.) +1,55, 8. Liensbergerová (Rak.) + 1,94, …29. Dubovská (ČR) +6,14, …Capová (ČR) nedokončila 2. kolo.

Radost Daria Cologni v cíli.
OBRAZEM: Cologna bere na "patnáctce" třetí zlato, Češi se zlepšili