„Tady ve Steamboat je místní hrdinkou, i když pochází z Česka,“ řekl pro list The Denver Post šéf tamního snowboardového programu Tori Koski.

Ledecká jezdí na zdejší sjezdovky trénovat pět let, v posledním roce pod vedením kouče Justina Reitera.

Ten sám závodil ještě na minulé zimní olympiádě v Soči. Jako jediný americký muž startoval v paralelním slalomu i obřím slalomu.

Jenže co asi nevíte: tahle disciplína nepatří v zámoří mezi ty oficiálně podporované, takže Reiter si musel poradit všelijak. Když třeba v Utahu ladil formu pro Soči, přespával prý ve své dodávce.

Loni ukončil závodnickou kariéru a přidal se k početnému týmu české hvězdy, když ze zdravotních důvodů skončil její předchozí snowboardový kouč.

„Chtěl jsem pomoci svým přátelům, věděl jsem, čeho je ten tým schopný. Je pro mě čest pomáhat Ester jakýmkoli způsobem,“ tvrdí Reiter. Závodění mu prý nechybí, bývaly ovšem časy, kdy se za svá závodnická práva dokázal bít velmi ohnivě. Dokonce tak, že žaloval Mezinárodní olympijský výbor. O co tehdy šlo? Reitera naštvalo, že MOV se po olympiádě v Soči rozhodl stáhnout z programu her paralelní slalom na snowboardu. Zůstal jen ten obří.

„Je to boj za práva sportovců,“ hlásal tehdy Reiter a na petici proti vyškrtnutí paralelního slalomu dokázal sehnat přes 15 tisíc podpisů. Ustoupil. A žalobu nakonec stáhl.

Kdo ví, co by se stalo, kdyby uspěl…

Už tušíte, kam tyhle řádky směřují?

Ledecká mohla v Pchjong-čchangu odjet další závod. A vzhledem k formě a suverenitě mohla získat třetí zlatou medaili. „Když se podíváte na to, co Ester předvádí na prkně, tak vidíte, jak agresivně jezdí. Trénuje víc než kdo jiný,“ popisuje Reiter.

„Od začátku jsem věděl, čeho může dosáhnout se svými fyzickými i mentálními schopnostmi, a se svým velkým srdcem,“ pokračuje kouč, který často a rád leze po horách. Své fotky pak vystavuje.

Ale zpátky k Ledecké jejich společný příběh je spjatý s výše zmíněným městečkem v Coloradu, kde slavili nevídané úspěchy české snowboardistky (a lyžařky) stejně zapáleně jako v promrzlém Česku.

„Steamboat láká elitní zimní sportovce z celého světa. Ester už je jednou z nás. Členka rodiny, která jen mluví s akcentem,“ dodal Koski.

Ano, chce se dodat, s akcentem, v němž cinkají dvě zlata.