Před třemi roky si při závodě Světového poháru ve švýcarské Arose zlomil stehenní kost, a to byla poslední kapka, po níž se rozhodl uzavřít kariéru.

Tomáši Krausovi bylo v té době čtyřicet a měl za sebou úspěšnou sportovní dráhu, ale také trochu smůly. Skikros, v němž svého času kraloval, byl zařazený až do programu ZOH 2010, když už tratě neprojížděl s někdejší suverenitou.

A co bude mít v Pchjongčchangu na práci v rámci své funkce? „Pomáhat tam, kde to bude třeba. Na starosti mám například to, aby závodníci ze všech odvětví měli na svých sportovištích zajištěné odpovídající podmínky. Dále budu jakkoli pomáhat při oficiálních akcích a spolupracovat se šéfem mise Martinem Doktorem a generálním sekretářem Petrem Graclíkem,“ vysvětlil třiačtyřicetiletý bývalý slavný závodník.

Bude testovat vosk pro Samkovou

Po skončení kariéry začal Tomáš Kraus spolupracovat s olympijskou šampionkou ve snowboardcrossu Evou Samkovou, v Pchjong-čchangu bude působit jako člen jejího týmu. Kromě toho bude bedlivě sledovat i Nikol Kučerovou, jedinou Češku, která nastoupí v jeho disciplíně.

„Co se týká Evky, budu se věnovat testování jejích vosků. Mám s sebou šest párů lyží a postupně všechny vyzkouším. Z nich pak se servismanem vybereme nejlepší, aby obhájila zlato ze Soči. Určitě na to má,“ prozradil Kraus.

Proč skikrosový trůn osiřel?

Po skončení úspěšné kariéry zůstal český trůn skikrosového lídra osiřelý. Proč se zatím nenašel Krausův nástupce?

„Na olympiádě není kvůli zranění Andrea Zemanová. Nikol se nedaří prosadit na pódium, ale myslím, že to v ní je. Možnost, že by získala olympijský kov, není z mého pohledu vyloučená. Ani jedna se ale zatím na můj post nedostala. Myslím, že je to shoda více okolností. Jednou z nich je čím dál víc našlapaná konkurence,“ přemítal.