„Jsem šťastná,“ povídala hrdinka z Pchjongčchangu.

Co ale mohla říct jiného? Jedna sobota přinesla senzační vítězství v superobřím slalomu, další sobota poté triumf mezi snowboardovými brankami.

Tady se žádné překvapení neudálo: od začátku soutěže Češka vládla na svahu a dojela si suverénně pro druhý nejcennější kov. Recept na všemi tak očekávané vítězství? „Řekla jsem si, že si to budu užívat.“

ZLATÝ DOUBLE

Vida, jak je to snadné…

Přitom měla být pod tlakem. Ve dvou různých disciplínách na jedné olympiádě slavilo v historii devět sportovců. Pardon, teď už deset. Jenže většina v době, kdy to nebylo tak zvláštní.

Naposledy před 22letou slečnou z Prahy se to událo před devadesáti lety, kdy jistý Johan Gröttum-sbraaten získal zlaté medaile v běhu na lyžích a severské kombinaci.

Ve vší úctě ke všem sportovním obojživelníkům, právě zlatý double Ledecké vyznívá v kontextu doby jako počin z jiného vesmíru. „Ale mě to kombinování bavilo. A baví,“ dodala.

Nadšení z výkonu dívky, která vládla na lyžích i snow-boardu, sdílela i světová média. „Zázrak na sněhu,“ psal britský Daily Mail.

„Ester Ledecká napůl lyžařka, napůl snowboardistka vstoupila do historie,“ zněl titulek francouzského deníku Le Monde. Nad jejím výkonem se rozplývala také média v Itálii, Švýcarsku či Spojených státech. A jak je zvykem u tvořivého českého národa, sociální sítě zaplavila spousta vtipných koláží, kde je Ledecká srovnávána s Chuckem Norrisem nebo vyobrazena na motivy filmového hrdiny jako EsTerminátor.

Nová česká hrdinka bavila i sama. Stejně jako po Super-G i po snowboardovém zlatu dorazila na tiskovou konferenci v lyžařských brýlích, protože nebyla nalíčená. „Vstávala jsem ve tři čtvrtě na šest. A budit se ještě dříve kvůli make-upu mi přijde zbytečné,“ usmívala se před novináři.

MILIONY NA OBZORU

Ledecká si díky dvěma zlatým medailím přijde i na hezké peníze. Od Českého olympijského výboru obdrží tři a půl milionu korun (1,75 za medaili).

„Jsem hrozně na prachy a držgrešle, takže mě to samozřejmě těší,“ vtipkovala, ale pak vážně dodala: „Týmu to ohromně pomůže.“

Výdaje na jeho chod se totiž ročně vyšplhají až k sedmi milionům, jak uvedl manažer Viktor Valta ze Sport Investu.

Právě agentura zastupující čerstvou dvojnásobnou olympijskou vítězku má před sebou důležitý úkol. Udělat z Ledecké globální hvězdu a vytěžit z jejího úspěchu co nejvíce.

Hrdinku her v Koreji ještě do konce sezony čeká boj o velký glóbus ve snowboardovém seriálu a finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování. A třeba se také konečně dočká songu od svého otce. „Napravím to, slibuji,“ řekl Janek Ledecký na posledním setkání s médii v Asii.

Pohádka o Ester má za sebou první kapitolu. Tak za dva roky v Tokiu letní pokračování? „Jasně, pojedu na windsurfu,“ smála se nová česká hvězda.

Nezbývá, než se těšit, co dalšího Ledecká předvede.