Hrdiny se stali norský běžkař Johannes Klaebo a francouzský biatlonista Martin Fourcade, kteří získali shodně tři zlaté medaile. Nejvíc ze všech.

Jen o jednu méně má česká lyžařka a showbordistka Ester Ledecká, dokonce jako první žena v historii ve dvou odlišných disciplínách. Do histore udělal definitivní průlom také neskutečná běžkyně na lyžích Marit Björgenová z Norska, ta výhrou v závěrečné nedělní třicítce získala už patnáctou olympijskou medaili. 

Že hrdinové her nemusí pokaždé získat zlato, to zase předvedli v plné parádě hokejisté Německa. Outsider přemohl velikány ze Švédska a Kanady, blízko byli i senzačním triumfu ve finále s Olympijskými sportovci z Ruska.

Česká výprava si z Pchjongčchangu odváží sedm cenný kovů. Kromě dvou zlatých Ester Ledecké i dvě stříbrné a tři bronzové. V celkovém pořadí se Česko umístilo na čtrnáctém místě. Vyhrálo Norsko, které vybojovalo 14 zlatých a celkem 39 medailí. Čímž o dva cenné kovy překonalo rekord USA z Vancouveru 2010.

Ceremoniál vypukl ve 12 hodin středoevropského času a po téměř dvou a půl hodinách úchvatné podívané předal starosta oblasti Pchjongčchang Sim Če-kuk prostřednictvím prezidenta MOV Thomase Bacha.

štafetu pořadateli další zimní olympiády, která se odehraje za čtyři roky v čínském Pekingu. Bach ve svém proslovu vyjádřil radost z toho, že oba korejští sousedé spolupracovali a ZOH v Pchjongčchangu označil za „hry nových obzorů“.

Vlajku české výpravy nemohl nést snad nikdo jiný než právě Ester Ledecká. Jedna z největších postav her ji přivedla na stadion v Pchjongčchangu, jehož tribuny budou po olympiádě rozmontovány a zachován bude jen pětiúhelníkový monument, který poslouží budoucím generacím jako monument vzpomínky na to, jak pracovití i šikovní Korejci gigantickou akci zvládli.

Vše provázela tak jako při jiných olympiádách dokonalá show plná barevných světel. Zaujala želva, symbol dlouhověkosti, která měla připomenout i nutnost komunikace mezi lidstvem a říší nebes.

102 bruslařů zase symbolizovalo počet medailových sad, které byly v Pchjongčchangu rozděleny. Mimo jiné i dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová nebo delegace jinak znepřátelené KLDR poté viděli v akci mladé korejské umělce, ať už rockovějšího ražení, nebo ukazující tradiční kulturu národa.

Kaňka v podobě ruského dopingu

Olympiáda nepřinesla jen samé plusy. Zatímco napjatá politická situace na Korejském poloostrově ji tolik nezasáhla, předehra v podobě prokázaného dopingu ruských sportovců více. V zimních sportech tradičně silní Rusové museli vystupovat pod hlavičkou Olympijští sportovci z Ruska a Mezinárodní olympijský výbor jim kvůli dalším prohřeškům nakonec nepovolil, aby při závěrečném ceremoniálu nesli vlajku své země.

Ruští hokejisté si alespoň svorně zazpívali po triumfu nad Německem státní hymnu.

Právě hokejový turnaj přinesl jinou šmouhu olympiády - bojkot ze strany NHL. Vedení soutěže nepustilo po dvaceti letech svoje hráče na ZOH a turnaj tak kvalitativně dost utrpěl. Teď se sice o návratu hokeje na olympiádu jedná, komisionář NHL Garry Bettman by ale hokejisty raději viděl na olympiádě letní, aby jím vedená soutěž nebyla nabourána.

Bettman i hráči NHL tak mohli sledovat hlavní sportovní zážitek planety země pro rok 2018 jen na televizních obrazovkách, monitorech či mobilních zařízeních.

Včetně rozlučky, které se zúčastnilo všech 92 výprav, které do Koreje své sportovce poslaly. Poslední přišla na stadion právě domácí výprava pohromadě se sportovci KLDR. Stovky svítících dronů nad jejich hlavami složily obrazec Sněžného tygry, symbolu her.

Medaile přímo na stadionu

Medailového ocenění se poté dočkali vítězové posledních závodů, vytrvalostních lyžařů. Symbolicky si tak pro medaili přišla norská hrdinka Marit Björgenová a také Fin Livo Niskanen.

A poté už přišel ohromující závěrečný ohňostroj.

Pro Česko ještě olympiáda úplně nekončí. V pondělí v 15 hodin se fanoušci sejdou s úspěšnými sportovci v čele s Ester Ledeckou na Staroměstském náměstí, aby společně oslavili největší úspěchy.

Dorazíte po orloj také?