Zlato v olympijské soutěži krasobruslařek získala Anna Ščerbakovová, stříbro Alexandra Trusovová. Obě Rusky se stejně jako Valijevová připravují ve stáji vlivné trenérky Eteri Tutberidzeové.

Za touto ambiciózní dámou z Moskvy se táhne dlouhý seznam úspěšných šampionek, ale zároveň neméně obsáhlý výčet vyhořelých závodnic s vážnými zraněními a poruchami příjmu potravy.

Česká krasobruslařka Eliška Březinová při volné jízdě na ZOH.
Patnáctiletá Valijevová neunesla v závěrečné jízdě tlak, Březinová si pohoršila

Často jde dokonce o stejná jména. Stručně řečeno: Tutberidzeová své svěřenkyně dostane brutálními metodami, hraničícími se zneužíváním dětí, v útlém věku na vrchol, naprosto je vycucne a pak je jako nepotřebné odhodí. V šestnácti sedmnácti letech už jsou "Eteri girls" příliš staré a chtě nechtě končí.

A nedělejme si iluze o tom, že tato děvčátka mají kontrolu nad tím, jaké léky, doplňky a přípravky berou. Nemají. O tom rozhodují dospělí v pozadí, přičemž o doping připomínajících praktikách v Sambo-70 (sportovní škola, kde vládne Tutberidzeová) se všeobecně ví. 

Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová.
Vzala jsem si dědovy léky na srdce, vysvětlila Valijevová dopingový nález

Když však něco praskne, na ráně je obětní beránek jako Valijevová. Svým způsobem je obdivuhodné, že vůbec našla vnitřní sílu po dění posledních dvou týdnů vyjet na led a bojovat o medaili, kterou ne(s)měla získat.

Je právě tohle cesta, kterou má ženské krasobruslení kráčet i v dalších letech?