Podzim 2021: vypadá to, že hokejoví fanoušci se navzdory sílící pandemii přeci jen dočkají vytoužené přehlídky zámořských hvězd na Dálném východě. Jednání mezi IIHF a nejslavnější ligou světa šla podle představ a účast hráčů NHL pod pěti kruhy byla takřka hotovou věcí. 

McDavid, Ovečkin, Crosby, Pastrňák, Rantaten a další. Trenéři národních týmů si mohli své vyvolené vybírat jako nápoje v bezedném automatu, bolest fanoušků ze zákazu účasti na hokejovém turnaji roku, možná celé dekády, rychle vyprchala. To všechno totiž přebilo jedno velké nadšení. 

Kanadské hvězdy Brad Marchand a Patrice Bergeron zuří kvůli tomu, že přijdou o olympiádu v Pekingu.
Naštvané hvězdy a hrozba katastrofy. Hokej pod pěti kruhy je pod palbou kritiky

Jenže jak pro koho. Zatímco se přední hokejové národy pomalu chystaly na velké bitvy plné hvězd o olympijské medaile, v pořadatelském revíru důvod k radosti rozhodně nebyl. Jen pouhá představa souboje mezi domácí Čínou a zámořskými velmocemi zvedala žaludek nejednomu hokejovému labužníkovi. 

A z všudypřítomného nadšení byly rázem velké obavy. Má vůbec smysl, aby tento tým na olympiádě startoval? Upřímně, rozhodně ne. Málokdo ale čekal, že veškerá jednání s NHL z ničeho nic naberou úplně jiný směr a do pár týdnů bude z přehlídky hokejových géniů jen prachbídná utopie.

Číňané pod pěti kruhy s výprasky, ale bez větší ostudy

Pro (téměř) všechny týmy to byla naprosto devastující zpráva. A jen další krutá rána z repertoáru koronavirové pandemie. Ale i přesto se našli tací, kterým tato informace doslova vykouzlila úsměv na rtech. Naděje čínských hokejistů na úspěch tak přeci jen opustila úplná dna oceánů. 

Avšak ani varianta střetnutí s tím nejlepším, co nabízí hokejová Evropa či ve výjimečných případech zámořské univerzitní soutěže, nevěstila domácím hokejistům nic dobrého. Strach a bázeň z obrovských výprasků a mezinárodní ostudy panovaly nejen na Dálném východě. 

Hokejisté China Golden Dragon.
15:0 na olympiádě? Hokej se bojí trapasu. Čína na elitu zatím nemá

Média napříč celým hokejovým světem se na účet čínských „trpaslíků“ náramně bavila, sázkové kanceláře zase trhaly rekordy při vypisování kurzů na zápasy pořadatelského výběru. Suma sumárum, domácím outsiderům nevěřil ale vůbec nikdo. A možná ani oni sami sobě. 

Obzvlášť po úvodním osmigólovém výprasku od Spojených států se idea velké blamáže jen potvrdila. Malé světýlko naděje však přeci jen dorazilo po utkání s Německem, kde se Číňané prezentovali velice slušným výkonem a favorita klání trápili až do poslední vteřiny. 

Jenže na závěr turnaje následovaly dvě bitvy s dalším zámořským sokem, které veškeré příznivé vyhlídky opět smetly ze stolu. Domácí hokejisté schytali na závěr olympiády dva pětigólové kanadské výprasky a své vystoupení pod pěti kruhy završili se čtyřmi porážkami a celkovým skórem 4:23.

„Výsledky asi byly dle očekávání. Každý získaný bod by byl pro mě velkým překvapením. Spíše jsem se obával, aby výsledky nezašly do dvouciferných rozdílů,“ přiznal hokejový komentátor a znalec Jan Eichler.

Filip Pešán
Peking jako odraz reality. Český hokej tápe, vyhazov Pešána ale smysl nedává

Podivný start syna americké legendy i řady Kanaďanů

Z tohoto pohledu se pak zřejmě dá čínské vystoupení na domácích hrách považovat za úspěšné. Přinejmenším tedy alespoň za uspokojivé. Na druhou stranu je třeba zmínit, že nebýt povoleného importu zahraničních hráčů, mohl být pohled na vysvědčení čínských hokejistů výrazně hrozivější.  

Málokdo však očekával, že některé naturalizace vyvolají více poprasku než samotné výkony na ledě. „Start Jakea Cheliose, syna slavného kapitána Spojených států na třech ZOH, navíc proti své rodné zemi, mi přišel jako snad ta nejbizarnější situace turnaje,“ myslí si Eichler. 

Rovněž vztahy mezi Čínou a Kanadou nebyly nějak obzvlášť rozkvetlé. Kvůli dřívějšímu věznění dvou kanadských občanů v pořadatelské zemi se dokonce v zámoří volalo po úplném bojkotu olympiády, nakonec se však odsouhlasil „jen“ bojkot diplomatický. 

Maskotem zimní olympiády v Pekingu je panda v ledovém obleku (vlevo) a lampionové dítě zase maskotem paralympiády.
USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. Čína hrozí tvrdou odvetou

„Jestli za rozhodnutím hráčů reprezentovat Čínu stojí pouze touha zúčastnit se olympiády a prestiž s tím spojená, nebo jestli jsou za tím jiné důvody, například ty finanční, to ať si každý udělá svůj obrázek,“ odvětil hokejový znalec. 

Tak či onak, Číňané přežili. Do nově vzniklého programu za lepší budoucností vstoupili pravou nohou a už nyní s nadšením vyhlíží další velké akce. První šanci dostanou již v dubnu, kdy se v Chorvatsku uskuteční šampionát Divize II.

Hráči chtějí pokračovat, ale má tohle budoucnost?

Ano, výkonnostně až čtvrtý nejvyšší stupeň šampionátu pořádaných IIHF. Čína totiž ve světovém žebříčku zaujímá až 31. pozici, v boji o postup se tak utká s týmy jako je Srbsko či Chorvatsko. A pokud opět dorazí „americko-čínské“ hvězdy, může pohlížet dokonce na postup. 

A zdá se, že své sympatizanty rozhodně má. „Jestli bude pokračovat tento program, moc rád bych byl nadále jeho součástí. Chci Číně pomoct k rozvoji hokeje a položit základy do budoucna,“ prozradil Cory Kane, jeden z naturalizovaných cizinců. 

Otázkou však je, zda opět nezůstane jen u planých slov. Velké oči měla Čína už několikrát, ale ne vždy to dokráčelo až do šťastného konce. Hokejoví pamětníci jistě vzpomenou rádoby projekt týmu China Golden Dragon v české soutěži či nekončící snahy o expanzi NHL na svůj vlastní trh. 

Pavel Zacha ovládl klubovou produktivitu New Jersey.
Týden v NHL: Nezastavitelné Calgary, Zacha zpět ve formě a Crosbyho jubileum

„Už dříve byly v Číně velké plány, ale všechno postupně zhatila pandemie. Mám pocit, že nyní k zásadnímu posunu hokeje nedojde a dost z toho všeho vyšumí do ztracena,“ zamyslel se Eichler. 

Po minulé olympiádě v Pchjongčchangu slibovala velký vzestup rovněž domácí Jižní Korea, avšak po jejích plánech se rychle slehla zem. Nyní je na tahu Čína. Naplní to, co slíbila?