Kromě kultovního čtyřbobu totiž vyšle exotická země do bojei dvojbob a ženský monobob, který si v Číně odbude svoji premiéru. „Jamajko, máme bobový tým na cestě do Pekingu. Bude to oheň na ledě. Je to poprvé, co se Jamajka kvalifikovala do tří bobových soutěží,“ stálo před začátkem na twitterovém účtu jamajského svazu.

Ester Ledecká skončila na olympijských hrách v Pekingu při obhajobě zlata v superobřím slalomu pátá.
Nezmar Ledecká. Na snowboarďačku dobrý, smála se Češka po neúspěšné obhajobě

V roce 1988 to bylo v Calgary největší zpestření her, Jamajka totiž vyslala do soutěže bobistů dvojbob ve složení Dudley Stokes a Michael White, ve čtyřbobu pak byli doplněni Devonem Harrisem a Chrisem Stokesem. Dvojbob nakonec dojel na 31. pozici, zatímco čtyřbob kvůli nehodě nedokončil.

Film není životopis

Zpěv populární písničky či políbení šťastného vejce, které musí závodníci před každým závodem políbit? Ne, toto nebyla realita, pouze snaha film více popularizovat. „Vylepšovali jsme skutečný příběh, aby z toho byl co nejlepší film,“ řekl režisér Jon Turteltaub. Jedním dechem ale dodal, že kultovní komedie vychází z reality.

A co na film říká posádka z Calgary? „Nejedná se o životopisný film, ale bláznivou komedii, v realitě se nic z toho, co vidíte na plátně, nestalo,“ říká jeden ze členů legendárního čtyřbobu Dudley Stokes.

Zdroj: Youtube

Rozdíl oproti realitě se dá pozorovat i u samotného zakončení. Jamajský bob slibně rozjetý závod nedokončil a ve filmu po mechanické závadě tvrdě havaroval. Ve skutečnosti ale exotický čtyřbob doplatil na vysokou rychlost, kterou nedokázala posádka na trati zkorigovat. Filmovou fikcí je i to, jak jamajští bobisté po nehodě vzájemně zvednou svůj bob a společnými silami ho donesou do cíle.

Legendární jamajský bob ale otevřel možnosti pro další sportovce z této exotické země. Jako první lyžař se v Pekingu představí Benjamin Alexander, který si ihned po kvalifikování na hry šel pro rady od Dudleyho Stokese. Bývalý jamajský bobista mu poradil, že je lepší brát si od různých trenérů to nejlepší, než mít jednoho špatného kouče. Jamajská jízda tak vesele pokračuje.