Předchozí
1 z 5
Další

Největší hrdina

Johannes Thingnes Bø (Norsko)

Norský biatlonista Johannes Bö byl nejúspěšnějším závodníkem olympiády v Pekingu.Norský biatlonista Johannes Bö byl nejúspěšnějším závodníkem olympiády v Pekingu.Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Suverén biatlonové scény posbíral v Pekingu čtyři zlaté medaile, k tomu přidal bronz. Paráda! Norská média z něj udělala krále olympiády. Zaslouženě. Nikdo ty těžké podmínky neustál tak jako on. Nikdo nebyl lepší. 

Bø to glosoval s úsměvem od ucha k k uchu: „Takový titul jsem dostal poprvé. A víte, co je nejlepší? Budu ho mít další čtyři roky.“ Mimochodem, v rodině z městečka Stryn bylo veselo také zásluhou jeho bratra. Tarjei veze domů dvě zlata, stříbro a bronz.

Největší smolařka

Mikaela Shiffrinová (USA)

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová na ZOH v Pekingu.Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová na ZOH v Pekingu.Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Slzy, bezradný pohled a nula na kontě. Amerika a vlastně celý lyžařský svět řešil v Pekingu neúspěch velké hvězdy, která se ztratila v sama sobě. Shiffrinová tentokrát nezískala jedinou medaili. Pět individuálních startů, pět chyb. Jejím nejlepším výsledkem bylo deváté místo ze super-G.

„Tohle jsem nezažila za celou svou kariéru,“ hlesla. Držitelka dvou zlat ze Soči a Pchjongčchangu pak prozradila, co jí chodí za urážky. Hloupá blondýna byl nejslušnější výraz.

České stopy

Ester Ledecká (1., 4., 5. a 27. místo)

Je mimo veškeré srovnání. Měřit se s ní může snad jen Martina Sáblíková. Obě mají společné, že neprošly systémem centrální sportovní přípravy a na vrchol se dostaly vlastní píli a díky obětavosti svého okolí. Ester Ledecká potvrdila výjimečnost tím, že obhájila zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu a bojovala o medaile na lyžích.

Ester Ledecká poprvé v hledáčku Deníku, 17. února 2011, Evropský zimní olympijský festival mládeže v Liberci (konkrétně v Rejdicích na prkně)
Ledecká připomněla zlatý úspěch z dětství. Chci ty fotky, volal dojatý otec

„Jsem mimoň, nebyla jsem si jistá, že jedu finálovou jízdu,“ šokovala po zisku zlaté medaile. „Předvedla jsem jen to, co jsem natrénovala. Bylo skvělé, že jsem mohla závodit ve čtyřech disciplínách. I pozice pod stupni jsou úžasné.“

Martina Sáblíková (3. a 4. místo)

Je sportovním fenoménem. Startovala na pátých hrách a medailovou bilanci si bronzem na pětce vylepšila na 3-2-2. V celkovém počtu cenných kovů je mezi Čechy lepší už jen Věra Čáslavská. Za čtyři roky by ji ale mohla předstihnout Ester Ledecká. Po bramborové medaili na trojce pochopitelně neslavila, když však na delší trati vyválčila třetí místo, vytryskly emoce.

Martina Sáblíková.
Sáblíková chtěla končit kariéru, "nahlodal" ji Bach. Neuvěřitelné setkání, řekla

„Už jsem na to asi stará,“ smála se s medailí na krku. „Je to pro mě neuvěřitelné. Možná stejně jako ta úplně první medaile,“ přiznala Martina Sáblíková a dotaz na šestou účast pod pěti kruhy zatím nechala bez odpovědi.

Markéta Davidová (4., 6., 28. a 41. místo)

Byla medailovou kandidátkou. V posledním vystoupení měla k pódiu blízko, ale nakonec zůstala těsně pod ním. V závodě na 12,5 km s hromadným startem ji od bronzové ozdoby dělilo necelých dvacet vteřin. V biatlonové matematice to znamená jeden trefený terč, a ten nechala na střelnici poslední ranou.

Biatlonistka Markéta Davidová.
Davidová čtvrté místo oplakala. Za rok si to nebude nikdo pamatovat, litovala

„Kdo si bude za rok pamatovat čtvrté místo?“ krčila rameny Markéta Davidová. Není jisté, jestli se bude o olympijskou medaili ještě někdy pokoušet. Vážně zvažuje ukončit sportovní kariéru a věnovat se plně studiu.

Mrazivé momenty

Doping z východu

Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová na ZOH v Pekingu.Ruská krasobruslařka Kamila Valijevová na ZOH v Pekingu.Zdroj: ČTK/AP/Bernat Armangue

Jedním z největších skandálů her byl pozitivní dopingový nález teprve patnáctileté krasobruslařky Kamily Valijevové. Fenomenální Ruska nejdřív přispěla k zisku zlata v týmové soutěži a k nevoli mnohých jí byl povolen start i v soutěži žen. Obří tlak neustála a skončila pátá, o první dvě místa se podělily její krajanky Anna Ščerbakovová a Alexandra Trusovová. Znovu se ale rozhořely pochybnosti o poměrech panujících v ruském sportu.

Trenérka Eteri Tutberidzeová se stříbrnou medailistkou z Pekingu Alexandrou Trusovovou.
Kdo je trenérka, která děsí svět? Jak ocelová generálka drezíruje létající Rusky

Chumelenice a mráz

Veškeré olympijské dění se konalo na umělém sněhu, v místě konání her totiž obvykle skoro nesněží. Jenže počasí má vlastní hlavu a program byl hned několikrát narušen hustou chumelenicí. Bylo až komické sledovat čínské pořadatele, zoufale bojující s nečekaným faktem, že na zimní olympiádě sněží… Řada sportovců v čele s biatlonisty a běžkaři si také stěžovala na extrémní mrazy, které výrazně ovlivnily podobu závodů.

V hlavní roli cenzura

Čína chtěla co nejvíce medailí. Lanařila potomky emigrantů, cizince. Barvy pořádající země hájila nakonec i krasobruslařka Ču I. Teenagerka, jež vyrostla v Americe, však dopadla špatně. Nervozita, pády… Od veřejnosti to "doma" schytala. A ránu na solar jí uštědřil samotný režim. Záznam jejího krátkého programu ze soutěže týmů komunisté vymazali. Cenzura? Ostuda není dovolena…

Nezapomenutelné hlášky

„Olympiáda byla skvělá. Raději bych se bavila o něčem jiném než o zranění. Zbytečně by mi to kazilo dojem.“

Ester Ledecká po kombinačním slalomu, který odjela se zraněním v dolní části těla.

„Je lepší, když to prosviští dírou, než to strefit venku.“

Curler Tomáš Paul při domluvě s manželkou Zuzanou, jak zahrát kámen.

„Vzpomínám na bývalého trenéra Jindřicha Šikolu. Vždycky říkal, že poslední ránu nedává jen blbec. A zvlášť, když je to dvacátá rána…“

Biatlonistka Markéta Davidová o závěrečném pokažené výstřelu ve vytrvalostním závodě.

Česká biatlonistka Markéta Davidová na ZOH v Pekingu.Česká biatlonistka Markéta Davidová na ZOH v Pekingu.Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš


„Dala jsem si jedno pivo a byla úplně hotová.“

Martina Sáblíková o posezení s vedením výpravy po zisku bronzové medaile.

„Už v nic nevěřím. V testy. V olympiádu. Tohle je vtip.“

Natalia Maliszewská, polská rychlobruslařka, byla chvíli pozitivní, chvíli negativní, pozitivní, negativní… Nakonec mohla závodit, ale medailová naděje našich sousedů v shorttracku neuspěla. Její příběh nazvala média hororem.

„Naposledy dokázala štafeta s trestným kolem vyhrát olympiádu v roce 2002. Před deseti lety.“

Jiří Rejman, komentátor biatlonu v České televizi, během přímých přenosů udělal spoustu chyb a přeřeků. Fanoušci ho kritizovali i za nevhodné otázky při rozhovoru s Markétou Davidovou.