"Náš tým v Ptačím hnízdě uvedl, že pochodeň i plamen jsou v pořádku," uvedl v e-mailovém vyjádření mluvčí pekingských her, kterého citoval list USA TODAY. "Možná jen sněžení ovlivnilo viditelnost," dodal.

Olympijský oheň patří mezi hlavní symboly olympiády. Před každým ročníkem her se zapaluje v řecké Olympii s pomocí tradiční techniky - slunečních paprsků odražených v parabolickém zrcadle.

Michal Krčmář z ČR.
Tohle byla biatlonová válka, řekl Krčmář k větrným podmínkám stíhačky

Podle pravidel Mezinárodního olympijského výboru (MOV) může být olympijský oheň zapálen jen tímto způsobem. Plamen poté putuje štafetou na olympijské pochodni, která donese oheň na stadion v místě konání - a olympijský oheň tradičně hoří po celou dobu her.

Olympijské štafety mohou trvat i několik měsíců a vystřídají se v nich tisíce běžců. Pekingské hry s ohledem na pandemii koronaviru tuto tradici zkrátily jen na několik dní a olympijský oheň se objevil pouze na vybraných lokacích v Číně.

Skeletonista Nathan Crumpton z Americké Samoy při olympijském závodě v Pekingu.
Nejdivočejší přilby skeletonistů v Pekingu: Zrcadlo, růžový vír či diskotéka

Netradiční je i pojetí olympijského ohně. Při minulých hrách hořel v obřích kotlích či mísách, kde byl vidět i na značnou vzdálenost, Peking se rozhodl nechat hořet jen malou pochodeň uprostřed propletených vloček v rámci své proklamované snahy o ekologičtější hry.

Problém s olympijským ohněm zažily už hry v roce 1976 v Montrealu, kdy plamen na stadionu uhasila nečekaná bouře. Místní údržbář se rozhodl olympijský oheň znovu zapálit - s pomocí cigaretového zapalovače a kusu novin. Když se o tom dozvěděli olympijští činitelé, rychle ho znovu uhasili a zapálili oheň v kotli s pomocí záložního plamene, jak velí olympijský protokol.