Ruští hokejisté si vybrali slabší den při prohře s českým výběrem, když už bylo o jejich postupu ze skupiny rozhodnuto. Po výhře nad Švédskem po samostatných nájezdech budou hrát v neděli o zlato, které získali už v Pchjongčchangu. Finové jsou ve finále olympijského turnaje poprvé od roku 2006, kdy v rozhodujícím zápase v Turíně podlehli Švédům. V této sezoně svého finálového soupeře porazili v Helsinkách i v Moskvě a stali se vítězi Euro Hockey Tour. Slováci budou v sobotním zápase o 3. místo proti Švédům usilovat o vůbec první hokejovou medaili z her.

Nejrychleji v Pekingu jezdily německé dvojboby, které kompletně obsadily stupně vítězů. I ve čtyřkách nastoupí všichni tři medailoví piloti a Francesco Friedrich je opět nejžhavějším kandidátem na zlato. V této sezoně vyhrál sedm z osmi dílů Světového poháru, jen ve Svatém Mořici ho překvapivě předstihl lotyšský čtyřbob. Narušit „německý“ šampionát může nejspíš Kanaďan Justin Kripps, který se v Pchjongčchangu s Friedrichem rozdělil o zlato ve dvojkách a ve Světovém poháru je druhý.

Martina Sáblíková.
Sáblíková chtěla končit kariéru, "nahlodal" ji Bach. Neuvěřitelné setkání, řekla

Český pilot Dominik Dvořák s brzdařem Jakubem Noskem obsadili ve dvojbobech patnácté místo. Teď k nim přistoupí Jan Šindelář a Dominik Záleský a znovu bude jejich cílem útok na první desítku. Nejlepším výsledkem je šesté místo ve Světovém poháru v roce 2020 na téměř domácí dráze v Altenbergu. V této sezoně, v níž kvůli koronaviru museli často improvizovat, dojeli na stejné dráze dvanáctí. Při tréninkových jízdách byla první desítka většinou dost daleko.

Rychlobruslařské závody s hromadným startem jsou velkou loterií ve srovnání s disciplínami, v nichž rychlobruslaři bojují jen s časem. V tlačenici na dráze se během šestnácti kol může stát cokoli, a tak ani Nizozemka Irene Schoutenová, která v Pekingu suverénně vyhrála obě nejdelší tratě, není jasnou favoritkou. Martina Sáblíková nabídku startu odmítla, o postup do šestnáctičlenného finále bude usilovat jen Nikola Zdráhalová.

Biatlonistka Markéta Davidová.
Davidová čtvrté místo oplakala. Za rok si to nebude nikdo pamatovat, litovala

Ruský běžec Alexandr Bolšunov každý ze svých čtyř startů na hrách proměnil v medaili a v sobotní padesátce bude obhajovat stříbro. Na rozdíl od minulých her se maraton pojede volnou technikou, ale Bolšunov ji ovládá stejně skvěle jako klasiku a určitě lépe než Fin IIvo Niskanen, který ho před čtyřmi lety jako jediný porazil.

Maratony ve velkém mrazu a sílícím větru budou každopádně mimořádně těžkou zkouškou. Na startu bude i šest českých reprezentantů, pro něž je zatím nejlepším výsledkem v individuálních závodech 18. místo Michala Nováka ve skiatlonu.

Ester Ledecká pózuje se zlatou medailí ze snowboardu.
Čínský přáteláček očima Ledecké: Unikátní a skvělé. Jsem moc vděčná

Ve sjezdovém lyžování je s pěti zlatými nejúspěšnější zemí Švýcarsko a v závěrečném paralelním slalomu smíšených týmů může zopakovat triumf z Pchjongčchangu, kde měla tato disciplína premiéru. Z tehdejšího týmu zbyli Luca Aerni a Wendy Holdenerová, která už v Pekingu vybojovala bronz.

Do vyřazovacího pavouka šestnácti zemí naskočí i česká čtveřice Tereza Nová, Elese Sommerová, Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan. Hned v prvním kole je čeká Francie, v jejíž sestavě ale chybí olympijský vítěz ve slalomu Clément Noël.