Druhý z řady americko-brazilských soubojů o zlatou volejbalovou medaili znamenal srovnání skóre na 1:1.

Zatímco v pátek přinesl pekingský písek štěstí dvojici reprezentantů USA, palubovka Národního stadionu o den později více svědčila Jihoameričankám.

Ty ve finále volejbalového turnaje žen zvítězily nad americkým výběrem 3:1 na sety a poprvé v historii triumfovaly na olympijských hrách. Dosavadním maximem Brazilek byla dvě třetí místa z Atlanty a Sydney.

Poražené hráčky si na první vítězství musí počkat minimálně další čtyři roky.

Po úspěchu lačnící Brazilky naznačily už v úvodní sadě, že s posledním krokem za zlatem nemají chuť otálet. Své soupeřky předčily ve všech herních činnostech a po 22 minutách vedly 1:0.

Sebevědomé Američanky studená sprcha důkladně probrala. Rázem byli živější v útoku i pozornější v obraně. Výsledek? 25:18 a srovnáno.

Houpačka se ale komíhala dál. Skokanky ve žlutozelených dresech se vyšvihly zpět do sedla, zaskočeným hráčkám na druhé straně sítě povolily jen třináct míčů a znovu se ujaly vedení.

Na rozdíl od druhého setu ale tentokrát své psychické výhody uměly využít. V dramatické koncovce se vyvarovaly chyb a po 95 minutách mohly s úlevou prohlásit zlatou misi za ukončenou.

Bronz vybojovaly v dopoledním duelu volejbalistky Číny, které zvítězily nad Kubou také 3:1 na sety.

VÝSLEDKY

Finále: Brazílie - USA 3:1 (15, -18, 13, 21)