Od zvláštního zpravodaje Deníku

Lídr? Možná. Tahoun? Určitě. Zkušenost? Jistě.

Krátká vizitka nejproduktivnějšího českého hokejisty v letošní sezoně NHL. Teď je ale devatenáctá příčka Tomáše Plekance zapomenuta. Zámořská soutěž má dovolenou, svět zajímá turnaj nejlepších v Kanadě.

„Je skvělé, když má člověk důvěru a hraje hodně. V každé situaci. Přesilovky, oslabení, pět na pět. Tohle je ale krátkodobý turnaj, a je důležité, aby všichni hráli pro mužstvo,“ tvrdí útočník Montrealu hned po příletu.

Dosedl a je před ním výzva, ale zároveň i úleva. Jen olympijské čekání v době zápasů NHL. „Posledních pár dnů už jsem na olympiádu myslel, ale zápasy byly v rychlém sledu, bylo to náročné,“ přiznává Plekanec, který má jasno.

„Víme, co umíme, a věříme našemu týmu. Cítím se v pohodě, jsem připravený hrát a vzít roli, která mi bude udělena. Jestli to bude dvacet minut za zápas a všechny důležité situace, tak je to super,“ má pro strach uděláno forvard, který už šest let hraje v jednom klubu.

Tedy celou dobu působení v NHL.

Teď na olympiádě má šanci se prosadit do elitního útoku. Plekanec – Havlát – Eliáš.

„Jsem rád, že s nimi mohu hrát, pokud to tak bude, ještě nevím, vše mám jen od novinářů. Pokud ale ano, tak to bude super lajna, snad nám to bude klapat na ledě,“ je už nedočkavý rodák z Kladna.

A na úvod si okusí klání bývalého Československa.

„Důležité utkání. Za poslední roky, co jezdím na mistrovství světa, tak trošku podvědomě podceňujeme úvodní zápasy, hlavně ve skupině,“ varuje sedmadvacetiletý hráč.

Pro většinu je nejdůležitějším utkáním turnaje čtvrtfinále. „Člověk si říká, že rozhoduje. Když do něj ale půjdeme z prvního místa, tak narazíme na nejslabší tým nebo na tým, který nemá formu.“

Co to značí. Nepodcenit a porazit Slovensko. A mít proti sobě třeba brankáře Jaroslava Haláka.

„Naposledy chytal špatně tady to bude něco jiného, uvidíme. Ať si ale nechá dobré zápasy na potom. první může chytat jako posledně,“ usmívá se Plekanec.