S avizovanými změnami v sestavě nastoupili čeští hokejisté proti Lotyšsku a hned od úvodních vteřiny byli aktivnějším týmem. Od poloviny utkání ale tahali za kratší provaz a soupeř zaslouženě vyrovnal. Nakonec očekávaný postup českých barev zajistil šťastnou střelou Krejčí.

Hned v první minutě se dostali do šance Plekanec a Michálek, ale prvního brankář Masalskis vychytal, druhý branku bekhendem přestřelil. V 5. minutě byla hodně aktivní první česká formace a defenziva Lotyšska se ubránila jen za cenu faulu. V přesilovce pálil tvrdé od modré Kuba, puk se odrazil před odkrytou branku, kde se nejlépe se orientoval Rolinek a otevřel skóre, 1:0. Po inkasované brance se osmělili i Lotyši. V 11. minutě najížděl ze strany Daugavins a Vokoun musel zasahovat proti jeho střele ramenem. Za minutu už to bylo 2:0 a prosadil se útok mladíků. U mantinelu zabojoval Červenka, Krejčí našel před brankou Fleischmanna, a ten trefil přesně k tyči. Na konci 13. minuty se prosadil až před Masalskisovu branku Čajánek, lotyšský brankář jen vyrazil, ale dorážka českého hráče zamířila jen do tyče.

Úvod druhé třetiny začal českou přesilovkou, když Ankipans přerazil Židlickému hokejku, ale i přes velké množství příležitostí nikdo z českých hráčů náskok na 3:0 nenavýšil. Vzápětí fauloval Fleischmann, krátce po něm ještě Polák a Lotyšsko hrálo více než minutu a půl dlouhou přesilovku pět na tři. Při ní zasahoval zázračně Vokoun betonem proti Cipulisově střele a ani z dalšího tlaku soupeř nic nevytěžil. Lotyši ucítili šanci, tlačili se dopředu a vynucovali si další fauly. Při vyloučení Hejdy ale udělal chybu v rozehrávce brankář Masalskis, Vašíček tvrdou střelou trefil jen tyčku. Ve 32. minutě svou chybu napravil při šanci Havláta, který si lotyšského brankáře položil dlouhou kličkou, ale puk trefil jen do natažené lapačky. Za minutu se musel nechat Masalskis ošetřovat, když ho do oblasti klíční kosti trefil projektil od Plekance. Druhá třetina vyzněla pro Lotyšsko, Češi měli chvílemi problémy se dostat ze třetiny. V brance ale čaroval spolehlivý Vokoun. V samotném závěru oživili českou ofenzivu Červenka, Čajánek, Krejčí, Rolinek či Havlát, ale ani jejich šance gólem neskončily. V průběhu třetiny odstoupil ze hry Jaromír Jágr, který si stěžoval na bolesti hlavy a krku.

Třetí část hry začala v duchu té prostřední. V čase 43:00 byl vyloučen Zbyněk Michálek a Lotyši na českou branku zle dotírali, na pozorného Vokouna si ale nepřišli. V 49. minutě při přesilovce českého týmu zůstal ležet puk v lotyšském brankovišti, ale nikdo z českých hráčů ho nedokázal do branky dopravit. Na druhé straně se po chvíli opět vyznamenal Vokoun při obrovské šanci Berzinse. V 53. minutě už se Lotyšsko v útočné třetině prosadilo. Polák neudržel Cipulise, který střelou na vyrážečku Vokouna už překonal, 2:1. A dolšlo na nejhorší. V 56. minutě se po nedůrazné hře v obraném pásmu dostali Češi pod tlak, střelu Berzinse ještě stačil Vokoun vytlačit mimo branku, ale odražený puk od zadního hrazení zasunul zpoza branky za Vokouna Redlihs, 2:2. Český tým úplně ztratil glanz, nadšeně bojující Lotyši zaslouženě vyrovnali. Utkání se i přes vynikající sólovou akci Plekance přehouplo do prodloužení.

Prodloužení se ve vyřazovací části hraje na 10 minut. Z obou stran se hrálo hodně opatrně. V 66. minutě při akci dva na dva přenechal do tandemu Fleischmann puk Krejčímu, který zpoza obránce vystřelil a trefil přesně mezi Masalskisovy betony, 3:2.

Češi sehrají čtvrtfinále ve čtvrtek od 4 hodin s Finskem.

Česko - Lotyšsko 3:2 po prodloužení (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Branky a přihrávky: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) - 53. Cipulis (Niživijs, Redlihs). Rozhodčí: McCreary (Kan.), Reiber (Švýc.) - Novák (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5448.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Skrastinš, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš - Ankipans, Sprukts, Karsums - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Berzinš, Darzinš - Širokovs, Meija, Daugavinš. Trenér: Olegs Znaroks.