Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta za zlatem se blíží do cíle, zatřpytí se?

Praha - Obsáhlý rozhovor s Lukášem Bauerem o taktice, šancích i největších soupeřích na olympiádě.

22.1.2010
SDÍLEJ:

Lukáš Bauer podruhé v kariéře vyhrál slavný seriál Tour de Ski. Foto: REUTERS/Gi­ampiero Sposito

Jako první z možných olympijských medailokopů se vydal do Kanady běžec na lyžích Lukáš Bauer. Naděje upírá k poslednímu závodu.

Ve 32 letech jede lyžař Lukáš Bauer počtvrté na hry. A chystá se i na páté, za čtyři roky do Soči. Už na podzim nazval ale tuhle letošní pouť Cestou za zlatem. Zatím má „jen“ dvě stříbra – jedno z minulé olympiády a druhé z posledního mistrovství světa. „Nejedu si užívat, jedu tam pracovat,“ říká s úsměvem. Ví, že když zamaká, užije si…

Čeká vás ještě měsíční trénink, co si od něj představujete?

Po Tour de Ski a posledním svěťáku potřebuju dobít baterky. Na jednu stranu si odpočinout, na druhou kvalitně potrénovat. Neočekávám nějakou těžkou dřinu, spíš chci vyladit formu na to, abych ve čtrnácti dnech olympiády mohl bojovat o medaile.

Sebevědomí pro hry už máte dost, ne?

To mi snad nikdy nechybělo. I když nemusím na každou stranu vykřikovat: Jdu si pro medaili. Jedu bojovat s nejlepšími, pokud se podaří medaile, bude to super. V tuhle chvíli mě spíš zajímá, jak dopadne donominace servisního týmu (běžci požadují o jednoho muže víc, než zatím mají, pozn. red.). Ta je pro mě důležitá.

Nenastavil jste si posledními výsledky – třemi drtivými vítězstvími ve světovém poháru – laťku moc vysoko?

To uvidíme po olympiádě. Já šel do sezony s tím, že moje vrcholy jsou Tour de ski a hry. Tour se povedlo, zatím nemám důvod si myslet, že by se nemusela povést olympiáda. Jak dobře to vyjde, to uvidíme.

Co si přejete nejvíc do Vancouveru?

Aby mi vydrželo zdraví. Pokud budu fit, věřím, že do medailových bojů zasáhnu. A když placku přivezu, budu šťastný.

Pořád platí, že největší naději vkládáte do poslední klasické padesátky s hromadným startem?

Ve všech individuálních závodech jsem schopný soupeře potrápit. Ale co jsem slyšel, lidi a odborníci mi dávají největší šance na padesátce. No, třeba je překvapím i dřív.

V Kanadě strávíte jedenačtyřicet dnů, ta hlavní bitva čeká až dva dny před plánovaným návratem. Jak vydržíte v nejlepším stavu?

Především musím zůstat zdravý, dobře potrénovat. Bude záležet i na parťácích, jaká bude nálada v týmu. Ale ještě nikdy jsme s tím neměli problémy, očekávám, že to bude v pohodě. I když ten pobyt je dlouhý a ten nejdůležitější závod čeká až na konci. Už jsem zažil tak dlouhé pobyty ve Skandinávii…

Jak si plánujete trénink, abyste zůstal i závodně naladěný? Když vynecháváte světový pohár v Canmore, chystáte kontrolní test?

Minimálně jeden dva kontrolní závody se zbytkem reprezentace budou. Navíc týden mají být s námi v Silver Staru (místo posledního kempu, pozn. red.) i Finové. Takže se případně domluvíme i s nimi.

Vážně nechcete vyhrát celý Světový pohár? Nebude to s vámi cukat, až za dva týdny vyrazí soupeři v Canmore?

Nebude mě to trápit. Je pěkný, že jsem druhej celkově i v distanci. Budu si říkat, někdo mě dotahuje. Na jednu stranu se mi to zalíbilo, ale letos mám jednoznačně prioritu olympiáda. Canmore budu sledovat v televizi. Přitom vím, že co předvedete jeden víkend, nemusíte zopakovat i druhý. Chci vědět, na koho si dát pozor. Spíš půjde o zvědavost.

Ale před sezonou jste měl tenhle závod v plánu?

Možná dopředu jo, ale věděli jsme, že šance zbývá deset procent. Počítalo se s tím, jenom kdybych se potřeboval rozzávodit. Kdyby Tour nevyšla, nebo jsem měl nepříjemný pocit při závěrečné přípravě, že se potřebuju projet s číslem. Jiný je vždycky měřený trénink nebo test s číslem a s konkurenty za zády. Možná i teď bychom to ještě mohli zařídit a doletět tam. Ale spíš pro klid tam nechceme jet.

Znamená komplikaci nemoc a pozdější příjezd servismana Fouska?

Příjemnější by bylo, kdyby tu byl od začátku a mohli bychom pořádně otestovat lyže. Ale říkal, že nemá problémy, že je má víceméně vyzkoušené z minula. A to finální testování na sněhu ve Whistleru stejně nastane až těsně před olympiádou.

Skikrosař Kraus má servismana, žijícího na americkém kontinentě, který dokonale zná místní sněhy. Nehledali jste ho také?

Všechno začíná a končí na financích. Máme taky dost kvalitní tým, co se dokáže rovnat s nejlepšími i početnějšími sestavami servisáků. Bude to pro většinu stejný. Ano, bylo by lepší, kdyby tam naši kluci loni měsíc zkoumali sníh. Ale to udělal málokdo. A počasí může být nakonec jinačí.

Kolik párů lyží berete?

Asi padesát, o něco víc než na svěťáky.

Běžci nakonec asi nejvíc ze všech utrpěli kvótami ze strany mezinárodní federace. Jak jste sledoval trochu zoufalou snahu „laufařů“ Nováka s Řezáčem protlačit se do týmu?

Nebyl to zoufalý pokus, měli jasná nominační kritéria. Zajet jeden ze tří závodů, to se nepovedlo. Nadstandardně jel naposledy Petr Novák (jeho skorosoused z Božího Daru, pozn. red.). Já jen dopředu tvrdil, že Standa (Řezáč) nemá moc šancí na tratích Světového poháru. Ale dokud to nevyzkoušíte, myslíte si, že by to šlo.

Vy taky tvrdíte, že byste odlišnou disciplínu dálkové běhy nezvládl?

Já bych si taky mohl myslet, že zvládnu laufy. Jenže bych tam přijel,… je to hodně o rukách, a oni by mě semleli. Rok bych si třeba zvykal. Hned skočit tam nebo naopak dokáže málokdo. Novák je trošku univerzálnější, vyrostl na našich normálních tratích.

Podíváte se počtvrté pod kruhy jako závodník… Je to hodně?

Dost. Když si vezmu, kolik lidí za tu dobu kolem mě prošlo, bývali nadějnými mladíčky a dnes jezdí na úplně jiné úrovni… Ale třeba Veerpalu a Hjelmeset toho mají na kontě ještě víc.

Poprvé jste ochutnal olympijskou atmosféru v Naganu před dvanácti lety. Vzpomínáte ještě?

Tam jsem byl vykulený kluk, který byl předtím na nejvyšší akci na mistrovství světa v Trondheimu. Hned prvním rokem mezi dospělými jel na olympiádu, navíc do tajemné země jako je Japonsko. Do dneška mám ty největší zážitky z Nagana. Na všechno jsem tam koukal s vyvalenejma očima, ale necítil žádný tlak. To se měnilo, hlavně naposledy, do Turína jsem už jel pro dobré výsledky (získal stříbro na 15 km klasicky, pozn. red.). Teď to samé.

Bude větší tlak na vás, vítěze posledních závodů, nebo na Nora Northuga, obhájce titulů z mistrovství světa a dosavadního vládce sezony?

Určitě na Northuga. Já jsem pořád… snažím se být v situaci, že máme sezonu pod kontrolou… ale spíš se tlačím do pozice, že mohu překvapit než že musím… tenhle tlak jsem si užil loni. A pokud se vy, novináři, nebudete hodně snažit, tak mě do něj nedostanete. Olympiáda a jednotlivé závody, to není schéma Tour, kde všechno můžu nechávat na konec.

Ale stejně čekáte na závěr, poslední padesátku. Už jste vymyslel taktiku? Kde nasadit do trháku, kde se držet zpátky?

No, nebudím se kvůli tomu. Je to daleko, uvidíme, jaké budou tratě. Překvapilo mě, když v Estonsku za mnou přišel trenér Veerpala a povídá: Byl bych strašně rád, kdybys jel padesátku na olympiádě. Já na to: Já jí samozřejmě pojedu. A on: To je dobře. Ale proč se ptáte? nejste můj trenér, říkám mu já. Možná si pomůžete s Andersem… Oni už očekávají, že jsem schopný s ním ujet a pomoci si.

Dokážete se domluvit společně už předem?

Pokud na padesátce ujedou dva lidi během závodu, nezbyde jim nic jiného než spolupracovat. Jednotlivec tam moc šancí nemá. To, co jsem předvedl na dvacítce ve Val di Fiemme (ujel všem úplně sám, pozn. red.), se tady moc opakovat nedá.

A kdybyste ujel s Northugem, pomůžete si?

To je těžké. Na Tour spolupráce probíhala, protože měl obavy z té trojice pronásledovatelů za námi. Věděl, že když se pak na druhý den na kopci na Alpe Cermis vytrápí, může se tam stát všechno. Proto podle mě spolupracoval.

Na ujetí na padesátce musí sednout také podmínky, nedá se ujet v chumelenici.

Aspoň dostanu pod tlak Fouse, že musím mít dokonale připravený lyže.

Abyste nedělal radlici ostatním jako na mistrovství světa 2005 Jiří Magál a oni vás předjeli…

Ne, určitě nebudu. Samozřejmě rozhoduje podmínka, při sněžení to bude pro nás nesprintery v závěru těžší. Záleží, v jaké pohodě budete. A pokud je to tam napsaný, tak ujedete i tak.

Podle Italů byly postaveny moc snadné tratě, co vy na to?

Slyšel jsem to. Od Martina Koukala, co tam byl na jaře, pak zase, že jsou těžký, že pořadatelé něco přidali. Nevím, je mi to jedno. I po rovině bude trať obtížná. Mně víc vyhovuje kopcovitá. Holt si tam budu muset zvyknout, i kdyby mi to nesedělo, a něco vymyslet.

Jak vidíte pozici štafety, dlouho čeká na úspěch, který stále nepřichází… teď jako by spadla do stínu…

Letos se o ní tolik nemluví, protože klukům se začátek sezony tolik nepovedl. Loni jsme jí všichni věřili, a pak tam v ní všichni vybouchli. Vrátím se ke kořenům, soustředím se na individuální starty a ta štafeta bude takový nadstandard. Půjdu do ní se vším, co do ní mohu dát, ale je hodně nevyzpytatelná.

Chcete nést českou vlajku na zahajovacím parádemarši?

Už mi to nabízeli v Turíně, ale jel jsem druhý den skiatlon. Odmítl jsem. Je to pocta, ale nepřeceňuju to. Radši s vlajkou budu stát na stupních vítězů než „pouze“ na úvodním ceremoniálu.

Ale teď se poprvé sláva koná v hale, nemusíte se bát nachlazení.

Nechávám na vedení výpravy, koho vyberou. Minule šla Martina Sáblíková a zvládla to perfektně, proč to měnit.

Chystáte změnu vizáže jako na minulých velkých akcích?

Nestihl jsem se nechat ostříhat. Možná se tam nechám, ale nic šílenýho.

Že by vás nic za tak dlouhou dobu nenapadlo?

Kdyby to mělo podporu napříč týmem, tedy pokud by to ulítl někdo se mnou… Mám postup, že pokud s tím doma nebudou souhlasit, půjdu do toho. Před dvěma lety jsem měl černý vlasy a snažil se o bradku. Moc se to nelíbilo, ale neslo mi to štěstí.

Jak zůstanete ve spojení s rodinou?

Určitě budu na telefonu. Skype moc nepoužívám, možná tam ale začnu.

Co jste si vzal, abyste se nenudil?

V kompíku mám dost filmů, další berou kluci, na olympiádě bude fungovat půjčování. Na Tour jsem měl i počítačovou hru, tu taky.

Jaké filmy vás nejlíp naladí?

Nejvíc komedie a akční. Ale beru si i učebnici němčiny. Snad nezůstane jen v tašce.

Budete studovat němčinu v Kanadě? Abyste se mohl radit s Němci, vašimi sousedy a občasnými tréninkovými partnery?

Ne, ne, já budu jen poslouchat a špionovat. Po tom, co jsem přerušil vysokou školu po bakalářském studiu, bych se chtěl vrhnout na jazyky. Doma probíhala dva měsíce intenzivnější výuka. Pak zasáhla trošku lenost a výmluvy na cestování.

Šestiletý synek vás doučí, ne?

Mohl by, spoustu výrazů… Ale nevím, jestli je vůbec může používat ve školce (Matyáš Bauer chodí do německé mateřské školy v Ober〜wiesenthalu hned za hranicemi, pozn. red.). Nebo do médií.

Autor: Tomáš Nohejl

22.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


Prezident Miloš Zeman v Přerově
5 35

Prezidenta Zemana vítaly v Přerově červené trenýrky i aplaus fanoušků

Člun s uprchlíky. Ilustrační snímek
1 12

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů. Zemřel nejméně jeden člověk

Nové olomoucké tramvaje vyjedou do ulic. Nabijete si v nich i mobil

/FOTOGALERIE/ Vozový park olomouckého dopravního podniku se postupně rozrůstá o nové tramvaje. Z osmi vozů typu EVO1 a EVO1/o do města přijely zatím dva. Novým přírůstkem MHD se mohou cestující svést už tento víkend.

Zemřel herec Milan Šimáček známý z Černých baronů a Tankového praporu

Do hereckého nebe odešel ve věku 56 let Milan Šimáček, který se do podvědomí diváků dostal především rolemi ve filmech Černí baroni a Tankový prapor. O úmrtí informoval server Blesk.cz. Šimáček měl prohrát boj s rakovinou jater.

Labouristé se nebrání novému referendu o brexitu. Záleží na dohodě s EU

Labouristé přijali usnesení o brexitu, jež zakotvuje prosazování nového referenda jako možnost pro případ, že parlament neschválí finální dohodu s Evropskou unií.

Další porážka pro Merkelovou. Její spojenec skončil ve vedení klubu CDU/CSU

Nečekanou porážku utrpěla v úterý na německé politické scéně kancléřka Angela Merkelová. Novým šéfem poslanců konzervativní unie CDU/CSU se totiž nestal Volker Kauder, ale jeho vyzyvatel Ralph Brinkhaus. Ten získal 125 hlasů z 239 odevzdaných, dva poslanci se hlasování zdrželi.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT