Zatím jasně nejúspěšnějším českým paralympionikem je cyklista Jiří Ježek. V dráhových disciplínách získal tři medaile, včetně jedné z nejcennějšího kovu. V pátek pak suverénně zvítězil v silniční časovce a radoval se už z druhého pekingského zlata.

Ježek nastoupil k 24,8 kilometru dlouhému závodu handicapovaných cyklistů s podkolenní amputací. Ve velkém vedru od začátku své jízdy jasně vedl a postupně zvyšoval svůj náskok na druhého nejrychlejšího, Rumuna Carola Eduarda Novaka.

Ježkův náskok na rumunského reprezentanta dělal v cíli nakonec skoro 28 vteřin. Třetí příčka patřila Robertu Alcaideovi ze Španělska. Ten na Ježka ztratil dvaačtyřicet vteřin.

Další zlato vylovila v plaveckém bazénu také Běla Hlaváčková. Dvaatřicetiletá sportovkyně triumfovala na trati sto metrů prsa, a přidala druhé prvenství pondělnímu vítězství z poloviční trati.

O bronzovou medaili ještě rozšířila sbírku medailí české paralympijské výpravy v Pekingu Markéta Macková. Závodnice na tricyklu skončila třetí v časovce sportovců s centrální poruchou hybnosti.

Jedenadvacetiletá Macková sice zajela až devátý nejlepší čas, na bronzovou příčku jí však posunul přepočet podle koeficientu handicapu. Závod byl smíšený, ze zlata se radoval Brit David Stone.

Další Češi medaili nepřidali. Nedařilo se zlatému vozíčkáři z Atén Marcelu Pipkovi, který skončil dvanáctý, o místo před ním se umístil Radovan Civiš. Bronz utekl o osm vteřin Jiřímu Bouškovi, který startoval v časovce na 24,8 kilometru.

VÝSLEDKY:

Cyklistika - časovka

Muži - LC2 (tělesně handicapovaní s podkolenní amputací): 1. Ježek (ČR) 33:37, 2. Novak (Rum.) –28. CP3 (24,8 km): 1. Ochoa (Šp.) 37:26, … 6. Kvasnička (ČR) –5:10. CP4 (24,8 km): 1. Neira (Šp.) 35:54, … 4. Bouška (ČR) –24. HCB (12,7 km): 1. Frei (Švýc.) 22:06, … 11. Civiš -1:40, 12. Pipek (oba ČR) –2:06.
Smíšený závod CP1/CP2 (12,7 km):
1. Stone (Brit.) 22:15, … 3. Macková (ČR) –1:27.

Plavání

Muži - 200 m pol. záv. (SM13): 1. Fedyna (Ukr.) 2:16,32, … 12. Štěpánek (ČR) 2:28,02.
Ženy -400 m v. zp. (S9):
1. Du Toitová (JAR) 4:24,75, … 15. Diepoldová (ČR) 5:22,92, 100 m prsa (SB4): 1. Hlaváčková (ČR) 1:55,55.

Atletika

Muži - koule (F33/34/52): 1. Kardžína (Alž.) 11,54 (1109 b.), … 7. Musil (ČR) 10,37 (996).
Ženy - 200 m (T38): 1. Djačenková (Ukr.) 27,81, … 6. Vejražková (ČR) 30,61.

Boccia

Dvojice (BC4):
Finále: Brazílie – Portugalsko 5:2, o 3. místo: ČR (Kratina, Procházka) – Španělsko 7:3.