Pětatřicetičlenná výprava gruzínských sportovců zvažuje, že opustí dějiště olympijských her. Důvodem je ruská vojenská ofenziva v jejich vlasti. V sobotu to oznámil Gruzínský olympijský výbor.

„Nevíme, co bude, ale mluvíme o tom. Konečné rozhodnutí bude patřit našemu prezidentovi Michailu Saakašvilimu,“ citovala agentura Reuters mluvčího výboru.

K vypuknutí konfliktu mezi Ruskem a Gruzií došlo, když v sobotu začalo ruské letectvo bombardovat cíle především v Jižní Osetii. Ta patří Gruzii, ale Rusové podporují tamější snahy o nezávislost. Při bombardování zahynulo kolem dvou tisíc civilistů, Moskva oznámila, že byla sestřelena dvě její letadla a třináct ruských vojáků bylo zabito.

„Tato agrese je namířená proti svobodě a přerostla v plně vojenskou intervenci, která zasáhla celé území Gruzie,“ stojí v prohlášení gruzínských sportovců. „Gruzie apeluje na mezinárodní společenství, aby dalo Rusku najevo neakceptovatelnost útoku a bombardování suverénního území jiného státu v 21. století. Něco takového nesmí být tolerováno.“

Odjezd gruzínských sportovců by znamenal pro olympijské hry velkou ránu hned krátce po zahájení. Situaci přímo v Pekingu komentoval i americký prezident George Bush, který Rusko varoval před „nebezpečnou eskalací krize“ a dodal, že celistvost gruzínského území musí být respektována.

(vž)