Evropská část výpravy českých hokejistů v čele s Jaromírem Jágrem se vydala do dějiště olympijských her ve Vancouveru.

Sedmička hráčů působících v ligách na Starém kontinentu a trenér Vladimír Růžička využili nabídky k cestě vládním speciálem a odcestovali až dnes odpoledne z pražského vojenského letiště v Kbelích.

V pohodlí komfortnějšího letu se vedle Růžičky a Jágra vydali na dlouhou cestu na západní pobřeží Kanady nejen další hokejisté Petr Čajánek, Josef Vašíček, Tomáš Rolinek, Roman Červenka, Miroslav Blaťák a Jakub Štěpánek, ale i krasobruslař Tomáš Verner se svou trenérkou Vlastou Kopřivovou a fyzioterapeut Pavel Kolář. Premiér Jan Fischer jim bude dělat společnost až od mezipřistání v Bruselu.

Jágr, vlajkonoš české výpravy pro páteční slavnostní zahájení olympiády, se chystal největší část cesty prospat. "Budu rád, když si sednu a hned usnu," řekl Jágr novinářům. Na žádný dlouhý rozhovor během cesty s premiérem Fischerem to tak z jeho strany nevypadá. "Z mojí strany určitě ne," smála se hvězda Omsku.

Na dlouhou cestu ve Vancouveru se olympijský šampion z Nagana důkladně chystal, po příletu z Ruska byl v Kladně dvakrát trénovat hodinu po půlnoci.

"Nedělal jsem to kvůli kanadskému času, ale hlavně proto, abych co nejdéle spal v letadle. Nějakých dvanáct hodin je hodně náročná cesta, člověk se nemůže jít ani nikam projít. Naposledy jsem letěl takovou dálku možná do Nagana a před dvaceti lety jsem letěl do Vancouveru na draft," dodal Jágr.

Snažil se v noci vydržet co nejdéle vzhůru, aby se před cestou utahal. "Šel jsem si lehnout v pět šest hodin. Nevydržel jsem to celou dobu nespat."

Útočník Vašíček se náročností cesty moc nezabýval a s vládním speciálem ji považoval za příjemnou. "Pokusím se spát, ale celou cestu se mi to asi nepodaří. Jinak mám na cestu v počítači nějaké filmy," prohlásil Vašíček.

Mistr světa z Vídně z roku 2005 a vítěz Stanleyova poháru s Carolinou z roku 2006 se chystá na svou první olympiádu.

"Kdybychom tam nejeli s nejvyššími ambicemi, tak tam nemusíme," dodal centr Jaroslavle, který by se v případě zisku zlata mohl zařadit po bok Jágra a Jiřího Šlégra do takzvaného Triple Gold Clubu.

Růžičkovi asistenti Josef Jandač a Ondřej Weissmann a někteří další členové realizačního týmu odletěli do Vancouveru hned ráno s další částí olympijské výpravy. Na místě už jsou od konce minulého týdne maséři a generální manažer českého týmu František Černík.

První trénink mají hokejisté naplánovaný v dějišti olympiády v pátek od 12:30 tamního času, tedy ve 21:30 SEČ.

Šestnáctka hráčů z NHL se budou postupně připojovat, první by měl být ve Vancouveru v neděli obránce Tomáš Kaberle z Toronta.

Jediný trénink v kompletním složení stihnou až v úterý večer (ve středu ve 2:30 SEČ), tedy den před úvodním utkáním v základní skupině se Slovenskem.

"Všichni by byli rádi, kdyby se viděli týden předtím a zatrénovat si po kupě. Ale je to tak udělaný, mají to všichni stejné, to se nedá nic dělat," řekl Vašíček.