Od zvláštního zpravodaje Deníku

Olympiádu prožívá na bidle. Česká hokejová brankářská dvojka Ondřej Pavelec se nevejde na střídačku. Je krátká. Co s tím? Stačí vzít vysokou stoličku, umístit ji do rohu a problém je vyřešen. „Je docela vysoká. Jsem nad všemi, oni pode mnou, takže mám všechno z první ruky,“ směje se brankář Atlanty.

V NHL mají hráči méně prostoru, proto se vše musí řešit operativně. Někdy i netradičně. „Jednou jsem seděl na druhém konci hřiště, vůbec jsem nebyl s týmem. Musím si sednout tam, kam mi řeknou,“ nedělá si ale velkou hlavu dvaadvacetiletý gólman, jehož maska připomíná trudnou historii československého hokeje.

Z jedné strany má namalován obrázek legendárního Bohumila „Bóži“ Modrého.

Brankáře, kterého komunistický režim odsoudil na 15 let. Stejně jako další reprezentanty. Sice mu byla po pěti letech dána milost, ale podmínky a kruté zacházení v uranových dolech nezůstaly bez následků, nedožil se 46 roků.

„Četl jsem si knížku okolo jejich party, tak mě to napadalo. Kde hraji, tak každá má helma má spojení s historií. Našel jsem si jeho obrázek, na druhé straně mám logo České republiky, je to rituál,“ vysvětluje Pavelec. Do Švédska poslal podobiznu z internetu a za šest dní bylo dílo hotovo. „Maska je super. Tenkrát nešlo o moc veselé období, tak jsem to zvolil jako vzpomínku,“ říká kladenský rodák, který už má takto ozdobenou pátou helmu.

První se datuje ještě k juniorskému věku. Tedy letům v zámoří. Pavelec odehrál tři sezony za dorost a juniorku Kladna, pak už vše za louží. Pět let až po současnost. Mezitím žádný start za reprezentaci dospělých. Jeho čas přišel až nyní. Počkal si na olympiádu. „Dobrá premiéra, tak to vyšlo, že nemám start za áčko, s tím si hlavu nedělám. Někdy to muselo přijít, holt to přišlo teď,“ je v klidu gólman, který ví, že jeho šance si zachytat během příštího týdne, je mizivá.

„Jestli se nestane nic mimořádného, tak to Tomáš Vokoun odchytá celý. My jsme tady, abychom zaskočili, to je naše role,“ nedělá si hlavu. Naopak.

„Atmosféra je výborná. Jak ve městě, kolem haly, ve vesnici, je to tady super zážitek.“
Stejně jako na bidle.