Jeho Slavia stále nemá takové výsledky, jaké by si představoval. Přesto může hokejový kouč Vladimír Růžička usínat o poznání lépe.

Důvodů je několik. Například: Útočník Roman Červenka se vrátil do sestavy Slavie.

Stres s nominací na olympijské hry do Vancouveru má za sebou. A jeho vyvoleným hvězdám v NHL se daří. Poslední tři dny k němu proudily dobré zprávy. Postupně ho potěšili brankář, obránce a útočník z jeho olympijského výběru.

Nedělní ráno: Brankář Tomáš Vokoun podpořil výhru Floridy 3:0 nad Ottawou 24 zákroky. Karlovarský rodák se tak radoval ze čtvrté nuly sezony.

Pondělní ráno: Defenzivně laděný obránce Jan Hejda z Columbusu bodoval už potřetí za sebou, asistoval u první ze dvou branek proti Dallasu. Jednatřicetiletý bek tak bodoval třikrát za sebou poprvé z dosavadních 241 odehraných duelů NHL.

Úterní ráno: Útočník Martin Havlát si v zápase proti Pittsburghu připsal osmý gól v sezoně a přispěl k výhře Minnesoty 4:3. V posledních osmi duelech nasbíral devět bodů za dva góly a sedm asistencí.

Chemie olympijského týmu by měla fungovat…

Havlát už se těší, jak si zahraje s Patrikem Eliášem. Téměř deset let jsou nerozlučnými kamarády. „Seznámili jsme se na vyhlášení cen NHL v roce 2000 po mé první sezoně,“ vzpomíná. „Patrik byl nominovaný do All Stars Teamu a já byl nováčkem roku. Od té doby jsme pořád v kontaktu.“

Eliáš bude podle něj tím správným kapitánem olympijského výběru. „Kromě hokejové výjimečnosti si cením hlavně jeho férovosti a upřímnosti. Je to skvělý kluk, který umí říkat věci na rovinu. Řekne, co si myslí, i když to ten druhý možná nerad slyší.“

Také Eliáš má po zdravotní pauze formu jak hrom – 26 bodů z 29 zápasů

Po zdravotní pauze se velmi rychle dostal do skvělé herní formy a v zápase proti Philadelphii zaznamenal jako sedmý Čech v historii NHL svůj 300.gól.

Co na to on sám?

„Jsem rád, že jsem dosáhl této mety a ještě více potěšující je, že se mi to podařilo v dresu Devils. Na olympiádě chci být tím nejlepším možným kapitánem.“

Zdá se, že všechno klape tak, jak má. I když se občas vyskytne i zpráva, která Růžičkovu náladu pokazí.

Třeba: Zraněna je dvojice z Ottawy, Michálek a Kuba. U obou se má jednat o zranění horní části těla. Nebo: gólman Ondřej Pavelec dostal v dresu Atlanty proti Washingtonu 4 góly za 15 minut.

Ale pozitiva zatím převažují nad negativy. Tým by měl být dobře poskládaný. „Mně se nominace velmi líbí,“ tvrdí například David Pospíšil, bývalý hráč a dnes spolukomentátor České televize.

Pokud 28. února uvidíme český tým ve finále olympijského turnaje, bude jasné, že Růžičkův tah vyšel.