Nedokáže si svoji výkonnost představit. Toto řekl hokejista Jaromír Jágr ohledně své osoby a nadcházející olympiády. Ale také dodal.

„Každý chce předvést nejlepší výkon, já nejsem výjimka.“ Jediný hráč, který jede do Vancouveru a přitom pamatuje také Nagano 1998. Za týden bude slavit narozeniny, ale v Kanadě, v zemi, která hokej miluje. „Tam udělají nejlepší hokejovou olympiádu, toho se vůbec nebojím,“ tvrdí nejproduktivnější Evropan v historii NHL.

V pátek jste odstoupil z utkání pro střevní potíže, ale v neděli jste už zase hrál. Jste tedy v pořádku?

Jak rychle to přišlo, tak rychle to odešlo, nebyl jsem jediný z týmu, bylo nás víc.

Ale trochu z toho vznikla panika, ne?

To bych se spíš měl zeptat já vás (úsměv).

S verzí o problémech s třísly přišla ruská média…

Joo? To se ani nedivím.

KHL pro vás v neděli skončila, už jste přepnul na olympiádu?

Přestávka nám začala před deseti hodinami. (rozhovor proběhl v pondělí v 6.30 na letišti Ruzyně pozn. aut.). Musím jet domů, musím si odpočinout, poslední měsíc jsme hráli obden. K tomu velké vzdálenosti, delší než v Americe, také zápas All Star. Poslední týden nebyl příjemný.

Velká únava?

Hrozná.

Spal jste z neděle na pondělí vůbec?

Zatím ne.

Ve čtvrtek odlétáte do Vancouveru, co máte do té doby v plánu?

Vypnout nemůžu, to by mi moc nepomohlo, to bych nikam nemusel jet. Jeden den si odpočinu a uvidíme. Zatrénuji si na Kladně, pak je dalších šest dní do prvního zápasu.

Po delší době se zase podíváte na americký kontinent. Půjde o něco zvláštního, vzpomenete si na léta v NHL?

Jedině, že let bude dlouhý. Věc, která mi asi bude vadit, ale velký časový posun se dá vydržet.

Pak už jen olympiáda, těšíte se? Jde přece jen o výjimečnou událost…

Každá olympiáda je jiná, na hráče je obrovský tlak. Ale zase na druhou stranu půjde o hodně sledovanou věc, hlavně ve Vancouveru, hraje se v Kanadě. Co se týká hokeje, tak zázemí bude výborný. Všichni víme, že fanoušci v Kanadě jsou obrovský nadšenci. Ti udělají vše pro to, aby to po hokejové stránce byla nejlepší olympiáda. Toho se vůbec nebojím.

Jakou formu si naložíte ve čtvrtek do vládního speciálu?

Forma se mění ze dne na den. Můžete ji mít skvělou, ale za týden může být vše úplně jinak. Hlavní je jet na turnaj zdravý a věřit v úspěch. Když se jeden zápas nepodaří, tak všichni musí pochopit, že jde o týmovou práci. Někdy se nedaří, ale jiným zase ano, důležité je, aby se vyhrávalo.

V olympijském turnaji může rozhodovat každý zápas…

Jde o nová pravidla. Mužstvo, kterému se bude v základní části dařit, tak má určitou výhodu. Za druhé bude hrát o zápas méně. To je velký rozdíl od předchozích olympiád, kdy první tři zápasy nic neřešily.

V jaký úspěch věří Jaromír Jágr?

Musíme počkat aspoň na první zápas. Vůbec si nedokážu představit… hlavně sebe. Na malém hřišti jsem dva roky nebyl, dva roky jsem neviděl soupeře hrát. Můžete se koukat na statistiky, ale hra je o něčem jiném. Vůbec nemám představu, to je asi největší rozdíl proti předchozí olympiádě.

Tedy pro vás trochu neznámá?

I tréninky. Ale hlavně první utkání .

To vás trápí?

To ne, ale nevím, co se mnou přestávka udělala, jsem o dva roky starší. Určitě se hraje jiný hokej, bezkontaktní v ruské lize v porovnání s NHL. Čekám velký rozdíl. Ale každý chce předvést nejlepší výkon, já nejsem výjimka.

Mohou vaše výkony v Kanadě rozhodnout o případném návratu do zámořské NHL?

Nemyslím si, že bych nemohl hrát ve třetí, čtvrté lajně. I kdybych dva roky nehrál vůbec. Myslím si, že hráči nejsou tak rozdílní.

Tohle byste chtěl podstoupit?

Pokud bych se chtěl do NHL vrátit, tak ano.

V Kanadě je devítihodinový časový posun, jak dlouho si bude vaše tělo zvykat?

To bude moje výhoda, protože hraji v Rusku. Tam jsou časové rozdíly obrovské. Jednou to je plus čtyři hodiny na jednu stranu, pak zase minus čtyři na druhou. V nejhorším to prospím… celou olympiádu (úsměv).

Hrajete druhou sezonu v KHL, očekáváte, že v Americe bude o vás zájem, když se zase ukážete?

(smích). Nevím, nedokážu odpovědět, musíme počkat. Určitě celý hokejový turnaj bude v Kanadě hodně sledovaný. Čím více se nám bude dařit, tím více nás budou rozebírat.

Před turnajem se celý tým sejde k jednomu společnému tréninku, není to málo?

Je to stejné pro všechny. Systém turnaje se ale trochu změnil, takže jedině vítězství ve skupině vám něco zaručí. Na druhou stranu, kdo prohraje všechna tři utkání, tak není ještě venku.

Do olympiády zbývá pár dní, vidíte nějakou podobnost s Naganem?

Musíme si počkat až na turnaj, teď nedokážu odpovědět. Dva roky jsem tam nebyl, hráče jsem neviděl hrát, uvidíme.

Jak vnímáte, že Česko není bráno za jednoho z favoritů?

Ono se o nás nikdy moc nemluvilo na velkých turnajích. V posledních letech vůbec ne. Možná v období, kdy jsme vyhráli mistrovství světa nebo olympiádu. My v hokejovém světě nejsme žádný velkostát.

Jak vidíte složení českého výběru, který byl dosti chválen…

Překvapující je, že tady někdo něco chválí, což mě hodně překvapilo, ale někdy se to stává.

A váš pohled na nominaci?

Bude záležet na předvedené hře, pak uvidíme, jak moc nás budou chválit. Hodně lidí čekalo, že Růža vezme starší hráče, trochu to změnil, vzal mladý, což je výborný pro budoucnost českého hokeje.

Probírali jste s trenérem Růžičkou možné vaše spoluhráče?

Co skončil turnaj v Moskvě, tak jsme spolu nemluvili.

Jaké máte zkušenosti s halou ve Vancouveru?

Že bych tam dal gól, to si nepamatuju. Takže asi nic moc. My hráli v jiné konferenci, tam jednou za dva roky…hala jako hala… uvidíme.

Ve čtvrtek letíte speciálem premiéra Jana Fischera…

Důležité je to prospat, to je nejdůležitější. Nejít si noc předtím lehnout a spát celý let. Uvidíme, jak mi to vyjde.