Kanada versus USA 2:0, domácí hokejistky mají zlato

Vancouver - Kanadské hokejistky vyhrály potřetí za sebou olympijský turnaj.

26.2.2010

Kanadské hokejistky se staly olympijskými vítězkami.Foto: ČTK

Ve finále porazily svého velkého rivala tým USA 2:0 díky dvěma gólům teprve osmnáctileté útočnice Marie-Philip Poulinové z první třetiny. Druhou hrdinkou zápasu byla brankářka Shannon Szabadosová, která pochytala všech 28 amerických střel a stejně jako v semifinále proti Finsku udržela čisté konto.

V úvodu finálového utkání před zraky 16 tisíc diváků včetně legendárního Wayna Gretzkého a kanadského premiéra Stephena Harpera čelily domácí hráčky tlaku amerického výběru. I díky několika skvělým zákrokům Szabadosové ho však přestály a v závěru první třetiny samy udeřily.

Poulinová otevřela skóre svým čtvrtým gólem ve Vancouveru ve 14. minutě, kdy dostala zpětnou přihrávku od Jennifer Botterillové a mezi kruhy přesně vypálila. Za necelé tři minuty přidala mladičká útočnice druhou branku po asistenci nejproduktivnější hráčky turnaje Meghan Agostaové, která jí přiklepla puk po vhazování.

Hvězda Agostaová zakončila své vystoupení na hrách s bilancí devíti branek a šesti asistencí z pěti duelů.

Ve druhé třetině byly Američanky střelecky aktivnější, ale nebylo jim to nic platné. Szabadosová, s kterou se ještě před pár měsíci počítalo až jako s třetí brankářkou favorizovaného týmu, pokračovala v bezchybném výkonu. Při třech startech na turnaji inkasovala jediný gól v utkání proti Švýcarsku. V poslední části už hráčky USA neměly na zvrat sílu.

Američankám se tak rozplynul sen o zopakování triumfu z premiérového turnaje žen v Naganu 1998. Polepšily si však oproti minulým hrám v Turíně, kde překvapivě prohrály v semifinále se Švédskem.

Hokejisty získaly pro pořádající zemi osmé zlato na hrách, díky kterému Kanada dohnala nejúspěšnější výpravy USA a Německa. Z triumfu se s nimi bouřlivě radovala i celá hala Canada Hockey Place s výjimkou kolegů z mužské reprezentace, kteří sledovali bujaré veselí na ledě v klidu se zaraženými výrazy ve tváři. Sidney Crosby a spol. mají před sebou semifinále proti Slovensku.

Kanada - USA 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Poulinová (Botterillová), 17. Poulinová (Agostaová). Rozhodčí: Hoveová (Nor.) - Richardsonová (Kan.), Rolstadová (USA). Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 16.805.

Kanada: Szabadosová - MacLeodová, Bonhommeová, Kellarová, Sostoricsová, Mikkelsonová, Wardová - Piperová, Appsová, Wickenheiserová - Agostaová, Ouelletteová, Heffordová - Johnstonová, Irwinová, Vaillancourtová - Botterillová, Kingsburyová, Poulinová. Trenérka: Melody Davidsonová.
USA: Vetterová - Ruggierová, Cahowová, Engstromová, Chessonová, Bellamyová, Weilandová - M. Lamoureuxová, Potterová, Knightová - Chuová, Stacková, Zauggová-Siergiejová - Dugganová, Marvinová, Darwitzová - Lawlerová, Thatcherová, J. Lamoureuxová. Trenér: Mark Johnson.

Konečné pořadí turnaje:
1. Kanada, 2. USA, 3. Finsko, 4. Švédsko, 5. Švýcarsko, 6. Rusko, 7. Čína, 8. Slovensko.

26.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
Mráz na podzim. Ilustrační foto.
3

Následující čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné

Plameny v sobotu dopoledne zachvátily motorest v sousedství dálnice D10 u Hlavence na Praze-východ.
4

Pospíšil chce být předsedou TOP 09, připravil by stranu na blížící se volby

Pokud europoslanec Jiří Pospíšil příští neděli vystřídá ve funkci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, chce se soustředit v první řadě na přípravu komunálních a senátních voleb. Řekl, že za překážku pro vedení TOP 09 nepovažuje svoje angažmá v evropské politice. Existuje řada europoslanců, kteří úspěšně vedou politické strany, uvedl. Jako nejbližší příklad zmínil šéfa slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita a europoslance Richarda Sulíka.

Zimbabwe slaví, že Mugabe padne, ten ale odstoupit nechce

/VIDEO/ Tisíce Zimbabwanů vyšli do ulic hlavního města Harare, aby oslavili armádu, která odstavila prezidenta Roberta Mugabeho, a současně vyzvali třiadevadesátiletého diktátora, aby konečně rezignoval. Ten ale stále odmítá podobné prosby vyslyšet.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

U Bělče se srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli, další tři transportoval vrtulník

V lesním úseku poblíž obce Běleč na Kladensku se v sobotu patnáct minut před 17. hodinou čelně srazila dvě osobní auta. Nehoda má tragické následky: dva mrtví a tři zranění lidé. Po nehodě zůstaly osoby zaklíněné ve vozidlech. Na pomoc jim proto okamžitě letěl vrtulník. Pro dva z nich už bohužel zbytečně.